"Tudjuk, hogy a koronavírus nem természetes eredetű, hanem emberek teremtették, ezt tanulmányok és tudósok is bizonyították. Isten engedelméből az emberiség szabadjára engedhette a vírust. Felmerül a kérdés: Isten miért engedi, hogy a járvány végigsöpörjön az egész világon? A válasz: azért mert az Úr ezzel bünteti bűneiért a világot, és így akarja magához terelni az embereket. Ha valaki koronavírusban szenved, és úgy érzi, meghalhat, akkor Istenhez fordul. Tehát az emberek megtérése érdekében engedi az Úr, hogy terjedjen a járvány. A bűnösöket, mint például a házasságban élő azonos nemű párokat, pedig bünteti a betegséggel." - osztotta meg gondolatait az egyházi vezető az Ukrajinszki Novini hírportálnak adott interjújában.
Filaret úgy véli, nemcsak a melegházasság, hanem a korrupció és a hazugság büntetése is a világjárvány. Hozzátette: bármennyire hiszik a gazdagok, a pénz sem segít, ha Isten ítélkezett fölöttük.
Filaret 1992-ben alapította meg az ukrán ortodox egyház szakadár szárnyát kijevi patriarkátus néven azzal az igénnyel, hogy Ukrajnának önálló, Moszkvától független ortodox egyháza legyen.
A 2018 végén végbement egyházegyesítés során Filaret beleegyezett abba, hogy az új ukrán ortodox egyháznak Jepifanyij metropolita legyen az új vezetője, ő pedig elfogadta a tiszteletbeli pátriárka címet.
Az új egyházban a kijevi patriarkátus és az úgynevezett autokefál ortodox egyház egyesült, a moszkvai patriarkátus azonban nem vett részt benne, innentől ez a szárny vált szakadárrá. Később Filaret összekülönbözött Jepifanyijjal, és kijelentette, hogy nem tekinti feloszlatottnak a kijevi patriarkátust az új egyesített ukrán ortodox egyház megalakulásával, amelyet pátriárkaként továbbra is ő vezet.
A járvány kezdetén, tavasszal sok egyházi személy kapta el a vírust Ukrajnában, főként az ukrán ortodox egyház Moszkvához hű szárnyához tartozók közül, akik a kormány felhívása ellenére nem szüntették be a szertartásokat.
A kijevi Pecserszka Lavrában például több mint százan fertőződtek meg áprilisban, és halálos áldozata is volt a betegségnek, egy időre a főváros vezetése karantén alá helyezte emiatt a templom- és kolostorkomplexumot. Egy másik, a Pocsajivi Lavrában is több szerzetes megbetegedett, és szintén történt haláleset is.