„A Szociálpolitikai Minisztériummal teljes mértékben kidolgoztuk a tőkefedezeti rendszer bevezetésének stratégiáját, megbeszéltük és minden apró részletben megegyeztünk a Legfelsőbb Tanács profilbizottságával. Jelenleg a kérdés jogalkotási síkon van. A megfelelő törvénytervezet elkészült: felkérjük a parlamenti képviselőket, mielőbb fogadják el, hogy még ebben az évben bevezethessük a magánnyugdíjrendszert "- idézte az Unian hírügynökség a kormányfőt.
A miniszterelnök kiemelt feladatként tekint a tőkefedezeti rendszer bevezetésére.
"Ukrajnának szüksége van a magánnyugdíj rendszerére, a társadalom és az állami ellen elkövetett bűncselekmény, hogy az ország 30 éves függetlensége óta ez még nem jött létre." - hangsúlyozta Smihal.
Egy korábbi előadásán Denisz Smihal ukrán miniszterelnök arról beszélt Ukrajna 15 év múlva nem fog rendelkezni elég anyagi forrással, hogy kitudja fizetni a nyugdíjakat.
Akkor azt mondta, 2021-ben be kell vezetni a magánnyugdíjpénztárt, ahol a jövedelemmel arányosan gyűlne a munkavállaló megtakarítása, így az államnak a későbbiekben csak egy alacsony összegű szociális nyugdíjat kellene fizetnie.
Mint ismeretes, a minimális nyugdíj 2020. szeptember 1-jétől 110,8 hrivnyával 2000 hrivnyára nőtt Ukrajnában.
Mi is az a magánnyugdíjrendszer?
Jellemzően üzleti alapú, tőkefedezeti rendszer, ahol a nyugellátás fedezetét a rendszerbe belépett tag befizetései s annak esetleges hozamai adják. A nyugdíjjogosultság jellemzően meghatározott életkorhoz kötött (nyugdíjkorhatár). Ténylegesen ( a megszűnőben levő járadékkal meghatározott változatától eltekintve ) egy - a megtakarításokat kezelő - befektetési rendszer, mely az elért - hozamokkal növelt vagy csökkentett - megtakarítások végösszegéből "vásárol" a piacon járadékot. E járadék összege (reálértéke) előre bizonytalanul kalkulálható.
Jellegzetességei:
- magán üzemeltetésű, korlátozott garanciával
- az ellátás a tagok által befizetett tagdíj, illetve tagdíj-kiegészítések tőkésítésével képzett befektetési alapok, s azok hozamai
- az ellátásban részesülők köre: a nyugdíjkorhatárt elért tagok
- az ellátás (járadék) összege és időtartama lehet
- élethosszi, a befizetésesekből elért eredményből vásárolt járadék (járulékkal meghatározott), egy kockázatszámítási képlet alapján a várható életkor és az adott összeg alapján.
- élethosszi, előre meghatározott (járadékkal meghatározott), egy kockázatszámítási képlet alapján a várható életkor és az elérhető megtakarítás összegével kalkulálva ( ritka, megszűnőben levő rendszer )
- egyszeri, egyösszegű, a teljes elért megtakarítás kifizetésével