Jurij Solomickij, a Makrogazdasági Szabályozási Központ vezetője elmondta, a cukor, a tojás és az olaj rekord mértékben drágult. Tavaly januári adatokhoz viszonyítva ezeknek a termékeknek az ára több mint a felével nőtt: 54,7%, 52,3% és 25,6%.
Az ukrán piacon az élelmiszerárak növekedését olyan tényezők befolyásolják, mint a minimálbér alakulása, az energiaárak, a logisztikai költségek és a termés szintje. Egyébként ezen a nyáron az ipari villamos energia ára csaknem 30%-kal nőtt. Andrij Novak gazdasági szakértő szerint az energia költségek növekedése láncreakciót vált ki – kivétel nélkül minden termék ára emelkedik.
Dmitro Sijan, a Harkivi Nemzeti Gazdasági Egyetem Gazdasági Tanszékének professzora szerint az árak azért emelkednek, mert a termelők költségei jelentősen megnőttek.
A gabona a tojás önköltségének fő alkotóeleme, a csirkehús költségének 70%-a a takarmány. Az elmúlt fél évben a búza, a rozs és a kukorica ára csaknem megduplázódott: 3,7-4,7 ezer UAH-ról tonnánként csaknem 9 ezer UAH-ra, közölte az Ekonomicsna Pravda.
Olekszandr Ohrimenko gazdasági szakértő becslései szerint a gabona felvásárlási árának növekedése egész évben befolyásolja a csirkehús árát.
Olekszij Dorosenko, az Ukrán Kiskereskedelmi Szövetség igazgatója úgy véli, hogy a csirkehús ára további 15%-kal fog emelkedni, közölte az UNN.
Ukrajnában cukor ára 30-40%-kal magasabb, mint a világpiaci ár – derül ki Ukrajna Kereskedelmi és Iparkamarája adataiból. Julija Berescsenko, az Asztarta fejlesztési és befektetői kapcsolatokért felelős igazgatója, Ukrajna legnagyobb cukortermelője kiemelte, a súlyos szárazság miatt csökkent a cukorrépa hozama. A cukor exportára is emelkedett, és a termelők az elmúlt három évben működési nyereséget próbáltak elérni, mivel korábban veszteségesek voltak és kénytelenek voltak csökkenteni a termelést.
Külső okok is befolyásolták az élelmiszerárak emelkedését Ukrajnában. Ezek közé tartozik az aszály és az időjárási rendellenességek, a megnövekedett kínai kereslet, amely növelte a sertések számát és megduplázta a gabonaigényt, valamint az országok protekcionista lépései a koronavírus második hullámától tartva.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) arról számolt be, hogy hogy az élelmiszerek világpiaci árai 2014 óta most emelkedtek a legnagyobb mértékben. Az előrejelzések szerint a gabonafogyasztás jövőre emelkedni fog, és a világ élelmiszer-készletei az elmúlt öt év legalacsonyabb szintjére csökkennek, közölte az Ekonomicsna Pravda.
Az élelmiszerárak jelenlegi megugrásával még nincs vége a folyamatnak. A szakértők tavasszal újabb áremelkedési hullámra számítanak. Zorjana Jaremcsisin a Novini 24-ben az alábbiakat írta: az áremelkedés a húsra és a gabonafélékre, valamint a hagyományosan a zöldségekre és gyümölcsökre vonatkozik, amelyek árainak nyáron mindenképpen csökkennie kell. Mindemellett a tojás és a tejtermékek ára tavasszal csökkenni fog, mivel szezonális termékek.