Szerdán mintegy 6400 új betegről adtak számot az előző napról, ami csaknem kétszerese volt már a hétfői számnak.
A csütörtökön közölt adatok alapján az elmúlt napban 9084 új esettel 1 425 522-ra nőtt az azonosított fertőzöttek száma, az elhunytaké pedig 262-vel 27 685-re. Eddig 1 210 246-en gyógyultak meg, az aktív betegek száma viszont csaknem 3500-zal 187 591-re nőtt.
Kórházba az elmúlt napban megint kimagaslóan sok, 4250 koronavírusos, illetve fertőzésgyanús beteg került, míg a megelőző két napban számuk kétezer alatt volt.
A legtöbb új beteget, 853-at megint az ország legfertőzöttebb területén, a fővárosban, Kijevben jegyezték fel, ahol az azonosított fertőzöttek száma már meghaladta a 144 ezret, az elhunytaké pedig 25-tel 2834-re nőtt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön a Twitteren azon meggyőződésének adott hangot, hogy az oltási kampánnyal és a biztonsági óvintézkedések betartásával mindenki, így az Ukrajnában élők is visszatérhetnek majd a normális élethez. Ezt abból az alkalomból írta, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) éppen egy éve nyilvánította világjárványnak a koronavírus-fertőzés terjedését.
Ukrajnában eddig 29 378 embert oltottak be, közülük szerdán 5898-at. Egyelőre egyfajta oltóanyag van az országban, az AstraZeneca licence alapján Indiában Covishield néven gyártott vakcina.
Eközben az ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia legfrissebb, szerdán közzétett előrejelzésében arra figyelmeztetett, hogy a járvány mostani, tavaszi hulláma sokkal veszélyesebb, mint a tavaly őszi volt. A betegség súlyosabb lefolyású a középkorúaknál, és a halálozási arány is magasabb: a február 1-je körüli napokban, amikor a legkevesebb új fertőzöttet regisztrálták, a betegek körében a halálozási arány megközelítette a 2,9 százalékot - idézett az UNIAN hírügynökség az akadémia prognózisából.
A TSZN hírtelevízió beszámolója alapján, Kárpátalja és Ivano-Frankivszk megyék után most a szintén az ország nyugati részében található Csernyivci megyéből jelezték, hogy a kórházak kezdenek teljesen megtelni betegekkel. Sok ráadásul a fiatal, harmincas éveiben járó súlyos beteg, aki oxigéntámogatásra szorul. Oleh Csornij, a helyi kormányzóság egészségügyi részlegének vezetője elmondta, hogy naponta három tonna oxigént használnak fel, holott ez a mennyiség korábban egy hétre is elegendő volt. Közben az egészségügyi alkalmazottak elutasítják a védőoltást a megyében. Az egyik városban például nyolcvanból csak öten egyeztek bele. Az orvosok azt mondják, azért utasítják vissza az oltást, mert már átestek a fertőzésen, és még van immunitásuk a vírussal szemben, de más források szerint a vakcinával szemben keringő mindenféle dezinformációk is szerepet játszhatnak az oltás elutasításában.
(MTI)