Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön bejelentette, hogy kész ukrán hivatali partnerét, Volodimir Zelenszkijt Moszkvában fogadni a kétoldalú viszony megtárgyalására.
"Ha helyre akarja állítani a viszonyokat, azt csak üdvözölni fogjuk" - reagált Putyin Zelenszkij kedden megfogalmazott, "az ukrán Donyec-medence bármely pontján" találkozót szorgalmazó indítványára.
Putyin, aki Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnököt fogadva nyilatkozott az orosz-ukrán csúcs lehetőségéről, közölte, hogy kész bármikor Moszkvában fogadni Zelenszkijt bármilyen, számára megfelelő időpontban, ha a kétoldalú kapcsolatokat akarja megbeszélni - írja az MTI.
Hozzátette, hogy ha az ukrán elnök a Donyec-medencei rendezésről akar tárgyalni, akkor a donyecki és a luhanszki szakadár köztársaság vezetőjével kell találkoznia és csak azután "harmadik országok képviselőivel", köztük Oroszországéval.
Putyin megjegyezte, hogy Kijev az utóbbi időben számos, a kétoldalú viszonyt romboló lépést tett. Az orosz-ukrán viszonyt terhelő problémák között említette meg az orosz ortodox egyház ukrajnai "megsemmisítésére irányuló kísérleteket", az orosz nyelvhez és az Ukrajnában élő oroszajkúakhoz való viszonyulást.
Az orosz vezető megítélése szerint a Donyec-medencei válságról tárgyaló kontaktcsoport tanácskozásainak Minszkből való áthelyezésére vonatkozó ukrán javaslat a valódi problémamegoldás elkerülésére irányuló kísérletnek tűnik. Mint mondta, Fehéroroszország csak a tárgyalás feltételeit biztosítja, de azokba nem avatkozik be.
Moszkva a Donyec-medencei konfliktust ukrajnai belső konfliktusnak, Kijev pedig orosz agressziónak tekinti.
Közben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön a Twitteren az írta: Ukrajna üdvözli az orosz csapatok visszavonulását a határától, és köszönetet mond a nemzetközi partnereknek a támogatásukért.
"A határunkon lévő csapatok számának csökkenésével arányosan csökken a feszültség. Ukrajna mindig készenlétben van, de üdvözöl bármilyen lépést, amely a katonai jelenlét csökkentésére és a Donyec-medencei helyzet enyhítésére irányul. Ukrajna békére törekszik. Köszönet a nemzetközi partnereknek a támogatásért" - írta az államfő üzenetében.
Zelenszkij arra a hírre reagált, amely szerint Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter csütörtökön elrendelte az orosz déli és nyugati katonai körzetben zajló harckészültség-ellenőrzés pénteki leállítását, és utasította a vezérkart, valamint a katonai körzetek és a légideszant egységek parancsnokait, tervezzék meg és kezdjék meg a csapatok visszavonását állandó állomáshelyükre.
Az utóbbi időben különösen feszültté vált a viszony Ukrajna és Oroszország között azután, hogy a Donyec-medencei válságövezetben egyre gyakoribbá váltak a tűzszünetsértések, március 26-án pedig négy ukrán katona is életét vesztette. Azóta velük együtt mostanra már több mint egy tucat ukrán katona halt meg a térségben, a legutóbbi csütörtökön repesztalálat következtében. A válság súlyosbodásáért Kijev és Moszkva egymást teszi felelőssé.
Közben Oroszország egyre több katonát és fegyverzetet vont össze Ukrajna határai közvetlen közelében, ami ellen szót emelt már az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, az Európai Unió és a NATO is.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter egy keddi sajtótájékoztatón kijelentette, hogy Oroszország egy hét alatt 120 ezer fölé növeli az ukrán határ mentén és az általa önkényesen megszállt Krím félszigeten összevont katonáinak a létszámát, a Krímbe pedig ballisztikus rakétákat is telepített.
Ruszlan Homcsak ukrán vezérkari főnök március 30-án a kijevi parlamentben arról beszélt, hogy Oroszország hadgyakorlat leple alatt az orosz-ukrán határ közelébe, valamint a Donyec-medencei ideiglenesen megszállt területekre és a Krímbe 28 harcászati zászlóaljat vont össze, és még további egységek érkeznek.
Julija Mendel, Zelenszkij sajtótitkára április 11-én egy tévéműsorban közölte: Oroszország negyvenezer katonát vont össze az ukrán határ mentén, és ugyanennyit a Krím félszigeten. Hangsúlyozta, hogy az ukrán fegyveres erők nem terveznek támadó műveletet a Donyec-medencében.