"A magyarok és ukránok nem ellenfelek, hanem sorstársak vagyunk, bennünket csak a nyelvünk választ el"
"A mai megemlékezés és közös ünneplés bizonyítéka annak, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek céljai végül, bő három évtized múltán minden szenvedés és megtorlás ellenére megvalósultak, és ma már egy független, szabad Magyarországon és egy harminc éve független, szabad Ukrajnában, a baráti ukrán néppel együtt emlékezhetünk és félelem nélkül ünnepelhetünk – hangsúlyozta Bacskai József, Magyarország ungvári főkonzulja a forradalom és szabadságharc 65. évfordulója alkalmából Magyarország Ungvári Főkonzulátusa és a Beregszászi Konzulátus által szervezett ünnepi rendezvényen pénteken Ungváron a Kárpátaljai Megyei Drámai Színházban.
Ezekben a napokban Magyarország és a világ együtt ünnepeli a magyarországi 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulóját – kezdte ünnepi beszédét Bacskai József.
A diplomata rámutatott arra, hogy 1956-ban egy kis közép-európai nép, a magyar, egyedüliként a szocialista táborban, Közép- és Kelet-Európában példa nélküli módon fellázadt, felkelt az 1945-ben elrabolt szabadsága, hagyományai, kultúrája visszaszerzéséért a korabeli világ egyik legerősebb hatalma, a Szovjetunió ellen, és ezzel méltán vívta ki az egész világ csodálatát.
"Bátorító és felemelő érzés, hogy itt, Kárpátalján is tisztelettel adózhatunk az 1956-os hősöknek, és az itt jelenlévőkkel, ukrán és magyar szabadságszerető barátainkkal közösen emlékezünk az 1956-os októberi reménnyel teli napokra, új, jobb világot teremtő akkori fiataljainkra" – emelte ki a főkonzul. Bizonyítékául annak, hogy a magyar történelem sorsfordító, nagy pillanataiban – ahogy 1848–1849-ben, majd 1956-ban is – a magyar nemzet és a szomszédos népek progresszív fiainak és lányainak szíve egyszerre dobbant és dobban.
A diplomata kitért arra, hogy a Szovjetunió szétesése óta, harminc éve már új szelek fújnak.
"Ma már másképpen látjuk a világot mi, magyarok és ukránok, egyszerre ráztuk le a szovjet-kommunista elnyomás igáját, a rabság láncait, és országaink, népeink szabaddá, függetlenné váltak" – fogalmazott a diplomata. Közös történelmünkben nem először bizonyosodott be, hogy magyarok és ukránok nem ellenfelek, hanem sorstársak vagyunk, bennünket csak a nyelvünk választ el, de ez az akadály könnyen áthidalható.
Bacskai József kifejtette, hogy szomszédos országként Magyarország érdeke a stabil, virágzó, fejlődő, modern és békés Ukrajna, amely jogbiztonságot nyújt és vonzó európai jövőképet tud felvázolni minden állampolgárának, nemzetiségi hovatartozástól és anyanyelvtől függetlenül.
"Mi, magyarok tudjuk és hirdetjük: az okos szomszédok nem ellenségeskednek, nem vitatkoznak egymással, mert két, egymás kultúráját, nyelvét tisztelő nemzet együttműködése mindig gyümölcsöző gazdaságilag és az állampolgárok jólétét szolgálja" – jelentette ki a misszióvezető. "A kölcsönös tiszteleten és előnyökön alapuló együttműködés esetén, kölcsönösen gyarapodva, gazdagodva nem kell megtagadni életmódunkat, önmagunkat, nyelvünket, közös múltunkat és értékeinket. Meggyőződésünk, hogy egymás érveire nyitott párbeszéddel, közös akarattal a kapcsolatainkat beárnyékoló valamennyi problémás, vitás kérdés rendezhető, beleértve kárpátaljai magyarság nemzetközi és kétoldalú szerződésekben rögzített kisebbségi jogainak a tiszteletben tartását is. Ez a közösség különös tiszteletet érdemel, mert a legnehezebb szovjet időkben is képes volt megőrizni az anyanyelvét és önazonosságát. Mi továbbra is minden igyekezetünkkel azon leszünk, hogy az ukrán–magyar kapcsolatok normalizálódjanak, és végre egy közös sikertörténetről beszélhessünk" – zárta ünnepi beszédét Bacskai József.
Fotó: Szabó Sándor/Kárpáti Igaz Szó
A teljes beszámolót a Kárpáti Igaz Szó oldalán olvashatja el.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON !