Brit külügyminisztérium: Moszkva Oroszországgal baráti viszonyt ápoló ukrán politikusokat akar hatalomra juttatni
A brit külügyminisztérium vasárnap ismertetett értesülései szerint Moszkva Oroszországgal baráti viszonyt ápoló ukrán politikusokat akar hatalomra juttatni Kijevben - tudatta az MTI.
A tárca közölte: információi vannak arról, hogy az orosz kormány - miközben még fontolgatja, hogy lerohanja-e és elfoglalja-e Ukrajnát - arra törekszik, hogy Ukrajna élére egy oroszbarát vezetőt állítson, és Moszkva egyik potenciális jelöltje Jevhenyij Murajev egykori ukrán parlamenti képviselő.
A londoni külügyminisztériumnak a vasárnapi tájékoztatás szerint arról is értesülései vannak, hogy az orosz hírszerzési szolgálatok számos más volt ukrán politikussal szintén kapcsolatban állnak.
Közéjük tartozik a brit külügyi tárca szerint Szerhij Arbuzov, aki 2012 és 2014 között első miniszterelnök-helyettes, 2014-ben ügyvezető miniszterelnök volt Ukrajnában.
A minisztérium megnevezi Andrij Klujevet, Viktor Janukovics egykori ukrán elnök volt kabinetfőnökét, aki szintén betöltötte a miniszterelnök-helyettesi tisztséget, valamint Volodimir Sivkovicsot, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács volt alelnökét és Mikola Azarovot, aki 2010 és 2014 között Ukrajna miniszterelnöke volt.
A brit külügyminisztérium közleménye szerint a felsoroltak némelyike kapcsolatban van olyan orosz hírszerzési tisztekkel, akik részesei az Ukrajna elleni esetleges támadás tervezésének.
Noha a brit hírszerzés semmi újat nem mondott Moszkva terveit illetően, amiről ne tudnának már Kijevben, a londoni kormányzat igen jól, részletekbe menően és konkrét személyekre is kiterjedten ismeri az ukrajnai helyzetet - jelentette ki Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója vasárnap a BBC Ukrajina hírportálnak nyilatkozva.
Podoljak kifejtette, hogy amikor 2014-ben kitört a háború, az orosz vezetés felhasználta Kijev ellen a "marginális, de még mindig létező" Moszkva-barát "politikai és társadalmi struktúrákat, személyiségeket". Utóbbiakat afféle "politikai meghatalmazottaknak" nevezte, akiknek az a feladatuk, hogy az ukrán közvéleményen keresztül folyamatosan "belülről" támadják Ukrajnát.
A tanácsadó kiemelte, hogy "a 2014-2019 közötti időszakban a politikai spektrumnak ez a része nemhogy nem tűnt el, de még fel is erősödött", és ezért a hivatalban lévő elnök elődjét, Petro Porosenko volt államfőt tette felelőssé. Megfogalmazása szerint az olyan személyek neve, mint Murajev és a Vlagyimir Putyin orosz elnök "komájaként" emlegetett Viktor Medvedcsuk, "meglehetősen veszélyes öröksége" Porosenko elnökségének és "hazug" politikájának. "Csak nézzék meg, hol van Medvedcsuk most, és hol volt 2018-ban!" - hangoztatta Podoljak.
A tisztségviselő kitért arra, hogy Murajev azzal "védekezik", hogy Oroszország szankciókat vetett ki ellene, már négy éve megtiltotta számára a beutazást területére. "Az orosz szankciókat nyilvánvalóan nem azért vezették be ellene, mert Murajev Ukrajna függetlensége mellett van, hanem azért, mert engedély nélkül versengett Medvedcsukkal az orosz érdekek érvényesítésének lehetőségéért. Arra, hogy mi a jelenlegi helyzet a Murajev és Oroszország közötti kapcsolatokban, és hogy Murajev lesz-e az új Akszjonov, a rendfenntartó hatóságoknak kell választ adnia" - tette hozzá Podoljak, utalva Szerhij Akszjonov krími vezetőre, akit Oroszország a félsziget 2014-es megszállásakor segített hatalomra.
Liz Truss brit külügyminiszter a tárca vasárnapi közleményéhez fűzött nyilatkozatában úgy fogalmazott: a most nyilvánosságra hozott információk fényt vetnek arra, hogy Oroszország milyen széleskörű, felforgató célú tevékenységet folytat Ukrajnában, és betekintést engednek a Kreml gondolkodásmódjába.
Liz Truss hangsúlyozta: Oroszországnak a feszültség enyhítésére kell törekednie, véget kell vetnie agresszív és dezinformációs kampányának, és a diplomácia útjára kell lépnie.
Bármiféle orosz katonai behatolás Ukrajnába masszív, stratégiai léptékű hiba lenne és súlyos árat kellene érte fizetni, ahogy ezt Nagy-Britannia és partnerei már többször is leszögezték - közölte vasárnapi nyilatkozatában a brit külügyminiszter.
Liz Truss hozzátette: Nagy-Britannia egyértelműen támogatja Ukrajna szuverenitását és területi integritását a nemzetközileg elismert országhatárokon belül, és ez vonatkozik a Krím-félszigetre is.
Ukrajna független, szuverén ország - szögezi le nyilatkozata végén a brit külügyminiszter.
Liz Truss néhány napon belül másodszor szólalt meg az orosz-ukrán válság ügyében.
Pénteken, az ausztráliai Sydney-ben tartott előadásában kijelentette: az Ukrajna elleni esetleges orosz katonai akció következményei között olyan összehangolt szankciók is lennének, amelyek az orosz pénzügyi rendszert érintenék.
Hozzátette: Moszkva nem tanult a történelemből, és a Szovjetunió vagy valamiféle Nagy-Oroszország újjáteremtéséről álmodozik, nemzetiségi hovatartozásra vagy anyanyelvi szempontokra alapozott területi felosztás révén.
Truss úgy fogalmazott: a Szovjetunió afganisztáni beavatkozása vagy a csecsenföldi konfliktus tanulságaiból is tudható, hogy Oroszország "mocsárba ragadna", ha Ukrajna elleni invázióra szánná el magát.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: