Bezárás fenyegeti a kis- és közepes méretű baromfitermelőket Ukrajnában, elsősorban a gáz és abból eredően számos alapanyag és termék árának gyors emelkedése miatt. Jelenleg Ukrajna a megtermelt brojlerhús és tojás 30-40 százalékát exportálja. A termelési költségek további emelkedése azonban valószínűleg versenyképtelenné teszi az ukrán exportot a világpiacon, ami az egész baromfiipart érintené. Az ukrán baromfitermelésnek szűk harmadát pont ez a szegmens, a kis- és közepes gazdaságok szektora produkálja - írta az Agrárágazat.
Miután a baromfitelepek működtetésének egyik döntő jelentőségű eleme a megfelelő hőmérséklet, a gázár-emelkedések katasztrofális hatást gyakorolnak. A hizlalókomplexumokban a 1,5-2 hónapos időszak alatti hőmérséklet-kondicionálás a termelési költségek 5 százalékát tette ki, most azonban ez az arány eléri a 30-at – jelentette be Alekszandr Bakumenko, az ukrán baromfiszakszervezet elnöke. Két éve még egy ottani baromfitermelőnek durván 1,6 hrivnyájába került egy kiló brojlerhús előállítása. Ma ez 6,4-re ugrott, ami nyilvánvalóan alig kigazdálkodható költségemelkedés. Különösen akkor, amikor ez a trend a takarmány árának meredek emelkedésével párosul.
Persze az ukránoknak is megvan a lehetőségük a baromfihús árának emelése. Ám ez inkább elvi lehetőség, mert a piac nem feltétlenül fogja megfizetni ezt az áremelkedést. Komoly veszély fenyegeti tehát az ukrán baromfit a globális versenyben.
Nem mellékesen, az ukrajnai tejfeldolgozó üzemeknek is betesz a példátlan gázáremelés. Nem kizárt, hogy le kell állítaniuk működésüket további drágulás esetén – közölte az Ukrajnai Tejipari Vállalkozások Szövetsége. A szektorban a földgáz a termelési költségek nagyjából 25 százalékát teszi ki. Az ukrán kormány most azt fontolgatja, hogy korlátozza a földgáz piaci árát, de ez a javaslat egyelőre csak a kenyérgyártókra vonatkozik.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: