Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője Dmitrij Peszkov többszöri kérdésre sem zárkózott el attól, hogy Oroszország elgondolkozna az atomfegyverek bevetésén, ha egzisztenciális fenyegetésnek lenne kitéve. A média, és sajnos több “szakértő” is az atomháború rémképeit kezdte vizionálni - jegyezte meg Tarjányi Péter, író és biztonságpolitikai szakértő.
Katonai alkalmazás szerint két atomfegyver bevetési szintet különböztetünk meg, a két szint a fegyver robbanó ereje alapján különböztethető meg - írta.
"A mértékegység lehet KILOTONNA / 1 kilotonna - 1000 tonna “normál” bomba ereje/ és MEGATONNA / 1 megatonna - 1 millió tonna “normál” bomba ereje/… Ezek alapján létezik TAKTIKAI atomfegyver amely 0.3 kilotonnától - 300 tonna normál bomba erejétől indul és 20-30 kilotonna -20-30 ezer tonna normál bomba erejéig tart… Illetve HADÁSZATI atomfegyver amely ereje 30 kilotonnától - 30 ezer tonna normál bomba - indul és elméletben 100 megatonna - 100 millió tonna normál bomba erejéig tart…" - olvasható a szakértő bejegyzésében.
Tarjányi emlékeztet: a hiroshimai bomba kb 15 kilotonnás volt (15 ezer tonna normál bomba ereje), és Cár bomba amelyet a Szovjetunió egy kísérleti atomrobbantásnál tesztelt 50 megatonnás volt (50 millió tonna “normál bomba). Mindkét fegyverfajtával rendelkezik a NATO illetve Oroszország is.
Taktikai atomfegyver lehet tüzérségi lőszer, torpedó, vagy atomakna. Ezek az eszközök a harctéren egy város ellen, vagy egy nagyobb katonai csoportosítás, vezetési pont ellen vethetők be. Az adott városrész, kerület, parancsnoki központ vagy ellenséges flotta a tengeren, főleg anyahajók (0.3 kilotonnától 1-2 kilotonnáig) egy bombával, torpedóval megsemmisíthetők. Van sugárzás, de lokálisan “csak” és az ellenséges haderő egyszerűen megszűnik létezni. A Kreml szóvivő erről a fegyvertípusról beszél.
A taktikai atomfegyver nem okoz világméretű katasztrófát, nukleáris telet, sugárzást "Kijevtől, Berlinig" - emelte ki. "Tehát amikor a tegnapi hír kapcsán itthon elindult a rémisztgetés, ostobaságot irt néhány újság, a szakértőket meg inkább nem minősítem. Atomfegyvert és ezen belül taktikai atomfegyvert soha nem vetett be Moszkva. Sem Afganisztánban, sem Csecsenföldön pedig mindkét helyen igencsak megszorongatták az orosz hadsereget" - tette hozzá.
Tarjányi Péter atomfegyver és ezen belül taktikai atomfegyver bevetését nem tudja elképzelni vagy csak minimális eséllyel (1-2%) Ukrajnában. Szerinte egyszerűen van más eszköze az orosz hadseregnek, hogy legyőzze Kijevet. Hadászati atomfegyver bevetését a szakértő abszolút nem tudja elképzelni, "mert az ilyen méretű eszköz egész Ukrajnát elpusztítja, arról nem beszélve, Oroszország egy részét is".
A szakértő bejegyzése végén nyugalomra intett mindenkit, és kérte, a fentiek alapján kellő távolságtartással kezelje ezeket a híreket és nyilatkozatokat.
Fotó: Illusztráció
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: