Egyre inkább az ukrán hadsereg javára billennek el az erőviszonyok Ukrajnában – mondta a Der Standard osztrák lapnak Michael Repass, aki a speciális műveletekért felelős amerikai parancsnokság vezetője volt Európában, de irányított ilyen egységeket Afganisztánban és Irakban is. Tavaly pedig – immár nyugállományban – az ukrán vezérkar tanácsadójaként működött. Szakterülete a kiképzés volt.
Michael Repass a bécsi lapnak adott interjúban éppen kijevi tapasztalatai alapján úgy nyilatkozott, hogy nem lepte meg a harcok menete, mert az ukránok oldalán van az erkölcsi fölény, hiszen a hazájukat védik egy brutális agresszorral szemben. És addig küzdenek, amíg van mivel. Nem valószínű ugyanakkor, hogy egyhamar megadnák magukat. Annál is kevésbé, mert elakadt az orosz előrenyomulás.
A támadók valószínűleg már több ezer katonát vesztettek. Összesen 1200 páncélossal indultak meg ebből, 475 már csupán roncs. A veszteségeket nehéz pótolni, mert nagy gondok vannak a logisztikával, ez pedig tönkreteszi a harci szellemet. A volt tábornok úgy becsüli, hogy az oroszok vesztesége háromszor akkora, mint az ukránoké, ezzel együtt nehéz megjósolni a viszály kimenetelét - írta a HVG.
Kijev sikerében nagy szerepet játszott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök olyanokat állított a haderők élére, akiknek voltak harci tapasztalatai Kelet-Ukrajnából, ahol a szakadárok ellen küzdöttek. Korszerű a felszerelés és a kiképzés, már megüti a NATO szintjét. Viszont a fronton lévő egységeknek sürgősen páncélos-, illetve légelhárító fegyverek kellenek. A szállítások azonban veszélyesek, mert az oroszok célba veszik a konvojokat.
Ugyanakkor az inváziós erők már a tervezéskor nagy hibákat követtek el, ebbe belejátszhatott, hogy a hírszerzés a valósnál rózsásabb képet festett, mert nem akarta az igazsággal hergelni Putyint. Ugyanakkor nem verték szét már a legelején az ukrán irányítási központot, valamint a kommunikációs csatornákat. Továbbá nem mozgósítottak elég embert és az utánpótlás is erősen hiányos.
Jelenleg a rombolásra helyezik a hangsúlyt. Városokat lőnek, tönkreteszik az infrastruktúrát, az energia- és vízellátást, a csatornarendszert. Civileket ölnek meg, illetve űznek el. Ha végeztek a településekkel, akkor a hadsereget veszik tűz alá. Lásd Mariupolt. Azon vannak, hogy felszámolják az ellenállást az ország keleti felében. Ez csinálták Szíriában és a csecsen fővárosban is.
De alighanem lesz még rosszabb is. Ha zajlik tovább a megsemmisítés orgiája, akkor az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa (UNHCR) azzal számol, hogy 18 millió ember lesz kénytelenelhagyni otthonáti. Vagy még több, az pedig példátlan humanitárius katasztrófa volna.
A Der Standard utolsó kérdésére, hogy beveti-e Putyin az atomfegyvert, az Egyesült Államok európai különleges műveleti parancsnokságának volt vezetője azt válaszolta: nem lát semmilyen körülményt, ami erre ösztökélné a Kremlt.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: