A világ legfejlettebb ipari államait összefogó G7 csoport kormányai felszólítják az országukban orosz energiahordozók importjával foglalkozó vállalatokat, hogy ne fizessenek rubelben az érvényes szerződések alapján Oroszországtól vásárolt földgázért - jelentette be a német gazdasági és klímavédelmi miniszter hétfőn Berlinben.
Robert Habeck elmondta, hogy a G7 csoport soros elnökségét betöltő Németország képviseletében összehívta a hetek energiaügyekben illetékes minisztereit, hogy egységes, összehangolt választ adjanak a Kreml által barátságtalannak minősített országokra vonatkozó rubelalapú elszámolási rendszer bevezetésére - írta az MTI.
Az online tanácskozáson teljes egyetértés volt arról, hogy Moszkva lépése az érvényes földgázszállítási szerződések "egyoldalú és egyértelmű megsértése" - mondta a miniszter.
Kiemelte: nyilvánvaló, hogy Vlagyimir Putyin a hetek megosztására tör, de a csoport egysége és határozottsága azt mutatja, hogy nem engednek az orosz elnöknek. A G7 csoport minden tagja továbbra is érvényesnek tartja az orosz partnerekkel kötött földgázszállítási szerződéseket, és azt az álláspontot képviseli, hogy az országuk érintett vállalkozásainak be kell tartaniuk a szerződéseket.
Ezért felszólítják ezeket a vállalatokat, hogy "ne tegyenek eleget Putyin követelésének" - mondta Robert Habeck.
Vlagyimir Putyin március 23-án jelentette be, hogy az Ukrajna ellen indított orosz háborúval összefüggésben barátságtalannak minősített országoktól - köztük az Európai Unió valamennyi tagállamától - rubelben fogadják el a földgáz árát.
A G7 csoport az Egyesült Államokat, Franciaországot, Japánt, Kanadát, Nagy-Britanniát, Németországot és Olaszországot, valamint az Európai Uniót mint nemzetek feletti intézményt fogja össze.
A legfejlettebb iparú országok informális egyeztető fóruma 1975 óta működik, és 1998-ban tagjai közé fogadta Oroszországot, így átalakult G8 csoporttá. Azért működik mégis G7 csoportként, mert Oroszország tagságát 2014-ben az Ukrajnához tartozó Krím félsziget nemzetközi jogot sértő bekebelezése miatt felfüggesztették.
Közben a 444 arról írt, hogy európai idő szerint hétfő éjszaka Putyin szóvivője, Dmitrij Peszkov volt az amerikai PBS vendége, és ott elmondta, hogy nem tudja megmondani, mi fog történni, ha nem fogadják el a nyugati országok ezt a feltételt.
Ugyanakkor Peszkov szerint az is világos, hogy Moszkva nem fog jótékonysági kérdést csinálni az ügyből, és nem fognak ingyen földgázt küldeni Nyugat-Európába.
Amikor a riporter, Ryan Chilcote ezek után felvetette, hogy úgy tűnik, Putyin ragaszkodik a rubelben fizetéshez, míg a nyugati országok ahhoz, hogy ne fizessenek rubelben, akkor mi fog következni, Oroszország egyszerűen elzárja a gázcsapokat?
Erre Peszkov azt mondta: „Nos, ez attól függ. Nincs fizetés, nincs gáz.”
Az interjúban Peszkov még beszélt arról is, hogy a nyugati országok kereskedelmi és gazdasági háborút indítottak Oroszország ellen, hogy évtizedeken át figyelmeztették a Nyugatot a NATO keleti terjeszkedése miatt, és hogy Moszkvában senkinek eszébe sem jut atomfegyvereket bevetni.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: