Az orosz katonai műveletek elakadtak, az ukrán haderő folyamatos rajtaütésekkel támadja az ellenség utánpótlását és ezzel elérte, hogy az orosz haderő kénytelen a logisztikai hátterét védeni, amely miatt Moszkva nem képes előrenyomulni - jegyezte meg Tarjányi Péter író és biztonságpolitikai szakértő. Mint írta, láthatóak Oroszország más területeiről csapatmozgások Ukrajna irányába, de ezek a tevékenységek igen lassan haladnak.
Bár több szakértő azt jelezte, hogy a Kremlnek elfogytak a precíziós támadó eszközei, de ezt a Lviv melletti repülőtéren lévő repülőgép-javító üzem elleni támadás cáfolja. Négy rakéta találta el az üzemet és a támadás a Fekete-tenger térségéből indult.
Rendkívüli hír, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök békejavaslattal állt elő, amit Recep Tayyip Erdogan török kollégájának mondott el egy telefonbeszélgetésben. Lényegében Oroszország azt követeli, hogy az ukrán kormány adjon át területeket Kelet-Ukrajnában, és fogadja el, hogy a Krím, amit Oroszország 2014-ben illegálisan annektált, ténylegesen Oroszországhoz tartozik. Illetve Ukrajna ne legyen NATO tag, vállaljon semleges státuszt, csökkentse a haderejét, "nácitalanítsa" az országot, és a nyelvi törvényeket változtassa meg.
Tarjányi Péter szerint Putyin csak időhúzási szempontból tárgyal és valójában egy következő, sikeresebb orosz támadás alapjait készíti elő. "Nem tiszta mit nyernek valójában az ukránok azon kívül, hogy a harcok befejeződnek" - jegyezte meg a szakértő, hozzátéve "hiszen területeiket elvesztik és a hadseregüket leszerelik".
Tarjányi Péter szerint azonban az mindenképpen jó hír, hogy valamilyen egyeztetés elindult. "Remélhetőleg lesz eredménye, bár az összes pontot kizárt, hogy Kijev elfogadja" - tette hozzá.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: