Az orosz-ukrán háború a harcok szempontjából állandósult, és a háború zárását tekintve mozdulatlan. Előbbi azt jelenti, hogy a felek harcolnak, tartalékokat szerveznek, mozgósítanak, de nem bírnak egymással. Utóbbi pedig azt, hogy egyelőre zéró az esély a megegyezésre - olvasható Tarjányi Péter elemzésében.
A szakértő szerint Oroszország valójában már elfoglalta Mariupolt és nyíltan vállalja már, hogy nemcsak Luhanszk illetve Donbasz körzetét akarja, hanem az egész Donyeci-medencét illetve már Dél-Ukrajnát is. "Ez utóbbi elég vészjósló fejlemény, mert Ukrajna után Moldova is háborúra készülhet" - jegyezte meg.
Oroszország folyamatosan támad, bombáz, tüzérségi csapásokat mér, minden pillanatban keresi az ukrán védelem gyenge pontjait és mintegy lassú gép morzsolja Kijev erőit miközben rengeteg civil lesz áldozat illetve pusztul Ukrajna egésze - emelte ki. A Kreml tengeralattjárókról indít cirkáló rakétákat a Fekete-tengerről, légicsapásokat mér Ukrajna minden pontján logisztika és katonai bázisokra, tüzérségi támadás után gépesített lövész alakulatok támadnak Kelet-Ukrajna majd minden részén felváltva, amiket az ukránok visszavernek ugyan, de a támadást néhány perc vagy óra múlva újból kezdi az orosz hadsereg - tette hozzá. Tarjányi szerint ezt úgy kell elképzelni, "mintha egy gigászi birkózás zajlana, ahol nem bír egymással a két erő".
Közben egyre nagyobb a feszültség a Moszkva elleni szankciók illetve Kijev katonai támogatása kapcsán. Európa több állama - Németország, Ausztria, és Magyarország - nem akarja az olaj és gázvásárlási embargót, mert gazdaságuk komoly visszaesését hozná egy ilyen döntés. A Balti államok és Lengyelország viszont a legkeményebb fellépést sürgeti a Kreml ellen. Ezt a vitát még fokozza, hogy Kijev egyre komolyabb és korszerűbb fegyverrendszereket akar, ami lassan olyan méretet ölt, hogy ezekkel az eszközökkel ténylegesen rommá verheti a Kreml erőit ami miatt egyes szakértők meghúzták a vészharangot hiszen Oroszország egy ilyen esetben valóban taktikai atomfegyverhez nyúlhat.
Közben már több hírszerzési info látott napvilágot, hogy az orosz olajszállító tankerek nemzetközi vizeken átszivattyúzzák szállítmányukat más hajókra, amelyek aztán nyugodtan befutnak az EU kikötőkbe és eladják az orosz olajat. "Magyarán a szankciókat bő két hét alatt elkezdte Moszkva rutinosan kicselezni" - jegyezte meg Tarjányi.
A szakértő szerint ha egy Szíriához hasonló több éves állandósult konfliktus alakul ki Ukrajnában, "Európa padlót fog gazdaságilag, politikailag mindenhogy".
Tarjányi szerint igaz a régi mondás Oroszországra, Ukrajnára, Európa egészére: "ha nem tudod, hogy végezz a háborúval, a háború végez veled!"
"Magyarán ha nem jössz rá, hogyan zárj egy konfliktust egyszerűen a konfliktus fel fog “emészteni”. Ezért kell minden erőnkkel arra fókuszálnunk, hogy minél hamarabb záruljon a válság. És ez közös Európai feladat. Összefogás nélkül baj lesz." - zárta bejegyzését a szakértő.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: