Szakértő: ha Oroszországnak sikerül megsemmisíteni az ukrán Kelet harccsoportot, "Ukrajna negyede, harmada a Kreml kezébe kerülhet"
Az orosz hadsereg Kelet-Ukrajna elfoglalására összpontosít, azonban csak az átcsoportosítások egy része fejeződött be. Az orosz veszteségek pótlása szintén nem teljeskörű, ennek elemzésekor a közölt adatok középértékét kell venni. Ami azt jelenti, hogy 9-10 ezer halott és kb. 17-18 ezer sebesült lehet az orosz veszteség. Fontos tudni, hogy komoly mértékű a dezertálás is az orosz haderőben - olvasható Tarjányi Péter író és biztonságpolitikai szakértő elemzésében.
Tarjányi szerint az elkövetkező napokban egyre komolyabb harcok várhatók Harkiv, Dombasz térségében és Moszkva meg akarja semmisíteni illetve ki akarja szorítani az ukrán Kelet harccsoportot. Ha ez sikerül akkor néhány hét alatt Ukrajna negyede, harmada a Kreml kezébe kerülhet - tette hozzá. Ezt az ukrán hadsereg is tudja és ezért kért illetve kapott még több páncéltörő fegyvert - jegyezte meg. A szakértő úgy véli, Moszkva komoly veszteségekre készülhet különösen akkor, ha a legkorszerűbb amerikai tankelhárító drón rendszer a Switchblade is megjelenik a harcmezőkön. Tarjányi szerint nyilván ezzel a Kreml is tisztában van, ezért készül még több harceszközzel az offenzívára. Hagyományos tüzérségi felszereléssel, több katonával, zsoldosokkal, tartalékokból mozgósított páncélos erőkkel, mindennel ami biztosíthatja az ukrán Keleti Front áttörését - írta.
"Moszkva igyekszik a precíziós támadások számát is növelni, de ez nehezen megy, mert a készleteik fogyóban vannak. Nyilván ezt próbálják pótolni - és fogják is, hiába beszél a nyugati média chiphiányról -, de ez nyilván időveszteség Moszkvának. Marad a régi szovjet taktika: sok katonával végrehajtott folyamatos támadás minden irányból addig, amíg a készletek és az emberek “bírják”." - olvasható az elemzésben.
"A harcok kegyetlensége abban is megmutatkozik, milyen rémtettekre derül fény az orosz erőktől visszafoglalt ukrán településeken. Moszkva kommunikációja “maszatoló” stratégia mentén igyekszik elterelni erről a figyelmet és egyszerűen álhírnek próbálja beállítani a civileket ért borzalmakat. Azonban ezek a rémségek valóban megtörténtek és ezekért a tettekért Oroszország a felelős." - írta Tarjányi.
A szakértő kitért arra is, hogy az energetikai “háború” is zajlik Európa és Oroszország között. Szerinte ebben az Európai Unió nem áll túl jól. Egyszerűen azért, mert Oroszország továbbra is óriási bevételekhez jut amelyeket a háborúba forgat vissza. A számok beszédesek: míg Ukrajna gazdaságilag az EU-tól 1 milliárd euró támogatást kapott, Oroszország az elmúlt 5 hétben kb. 35-38 millárd eurót kasszírozott a gáz és kőolaj eladásai miatt. "Durva különbség. Nyilván ezen úgy lehetne változtatni ha az EU energiafüggősége megszűnne, de ez vágyálom marad 3-5 évig biztosan." - jegyezte meg.
Tarjányi emlékeztet: Kijev rosszallását fejezte ki, hogy Magyarország elfogadta az orosz rubel alapú elszámolást, de ezt lépte Szlovákia is és véleménye szerint mások is így fognak cselekedni az elkövetkezőkben. "Azonban Magyarországnak is lépnie kell, hogy ez a gázfüggőség megszűnjön, mert ez a helyzet óriási nemzetbiztonsági kockázat hosszú évek óta itthon, most pedig különösen." - írta a szakértő.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: