Az orosz hadsereg lassan befejezi Mariupol ostromát és az ukrán védők kénytelenek megadni magukat hiszen teljesen kifogytak a lőszerből és mindenfajta ellátmányból - írta elemzésében Tarjányi Péter író és biztonságpolitikai szakértő. Szerinte ez azt jelenti, hogy további orosz erők szabadulnak fel és csoportosíthatók át Moszkva új Kelet-Ukrajnai inváziójához. A várható terv az, hogy az orosz erőket Belgorodnál, Voronyezsnél, illetve Matvejen Kurgan környékén vonják össze - jegyezte meg. Belgorod Harkivval határos, Voronyezs közvetlenül Belgorod mellett van - magyarázta Tarjányi, hozzátéve, innen északkeleti irányból próbálhatják körbe keríteni az orosz támadó erők a Luhanszk megyét védő ukrán katonákat.
A Matvejen Kurgan körül, az Azovi partvidéken összevont csapatok a Mariupol ostroma után felszabaduló erőkkel kiegészülve északi irányba támadhatnak és a donyecki frontot tartó ukrán erőket akár teljesen is körbe zárhatják. Ezzel az ukrán főerő több tízezer katonája szorulhatna egy katlanba - véli a szakértő.
A béketárgyalások nem haladnak, maga Vlagyimir Putyin orosz elnök ismerte be, hogy az egyeztetések kudarcba fulladtak, így a fegyveres harc egyre magasabb intenzitással folytatódni fog. Napok óta kommunikálja a Kreml, hogy a háborút Oroszország néhány nap alatt be fogja fejezni - emelte ki Tarjányi. "Az eddig felderített orosz katonai forrásokkal ez lehetetlen. Különösen úgy, hogy az USA újabb 750 millió dolláros fegyversegélyt ad Kijevnek, elsősorban páncéltörő eszközök és tarack-ágyúk tekintetében. Komoly fejtörésre ad okot az orosz bejelentés különösen azért, mert az ukrán és amerikai hírszerzési szerveztek vegyi fegyver támadással számolnak az elkövetkező napokban. Ezt az információt azonban még nem lehet megerősített tényként kezelni. Egy biztos ha ténylegesen május kilencedikére Moszkva be akarja fejezni a háborút győztesen, új eszközökre és új stratégiára van szüksége." - írta a szakértő.
"Az Egyesült Államok úgy döntött, hogy felgyorsítja az amerikai fegyvergyártás rendszerét, mert több eszközből lassan hiány lesz, olyan magas a kereslet és nemcsak Ukrajna irányából. Nos, igen van aki nyert és nyerni fog ezen a háborún. Az indoklás is beszédes hiszen a Pentagon szerint erre azért van erre szükség, mert az “Oroszországgal folytatott háború évekig elhúzódhat”. A gond az, ha az amerikai fegyveripar így számol igyekezni is fog, hogy ez így történjen." - osztotta meg gondolatait Tarjányi Péter.
Mindkét fél totálisan és már nyíltan is a fegyveres harc mellett döntött - foglalta össze Tarjányi. "Tényként kezelhető, hogy csak akkor lesz következő forduló a béketárgyalásokban ha kiderül, ki győzött a kelet-ukrajnai frontvonalon. Pusztítás és harc lesz minden elképzelhető formában napokon belül." - zárta gondolatait a szakértő.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: