Ukrajna fegyverellátása egyre komolyabb eszközökkel történik az Egyesült Államok és a NATO egyes országai által
Az orosz hadsereg lassú tempóban állandó logisztikai problémákkal küzdve igyekszik bekeríteni Kelet-Ukrajnában az ott állomásozó és harcoló mintegy 40-45 ezer fős ukrán haderőt. A harcok egyre hevesebbek, elesett Kreminna városa, és Izjumtól délre egyre hevesebb harcok dúlnak. Mindeközben az orosz erők északról és keletről Szlovjanszk és Kramatorszk városai felé próbálnak előrenyomulni és igyekeznek a fent említett bekerítést megvalósítani. Kijev a katonai támogatás mellé gazdasági támogatást is szeretne mintegy havi 5 millárd dollár értékben ami azt mutatja, hogy az ukrán állam működése egyre inkább akadozik. Ebben nyilván közrejátszik a háború is, de a harcok kirobbanása előtt sem volt jó állapotban Kijev gazdasága - olvasható Tarjányi Péter író és biztonságpolitikai szakértő elemzésben.
Oroszország továbbra is kapja az EU-tól napi szinten az 1 milliárd eurót földgáz és kőolaj szállításai miatt. Ezt szeretné valahogyan egy 6. szankciós csomaggal Brüsszel csökkenteni, akadályozni de ennek tartalma nem ismert és az energiafüggés miatt megvalósíthatósága erősen kérdéses.
Ukrajna fegyverellátása egyre komolyabb eszközökkel történik az Egyesült Államok és a NATO egyes országai által. Ezt Moszkva látja és a veszteségekben érzi is, ami miatt egyre komolyabb figyelmeztetéseket fogalmaz meg. "Szergej Lavrov orosz külügyminiszter már a III. világháború esélyének növekedését látja ami önmagában nem igaz, de a mondás a feszültség növelésére tökéletesen alkalmas" - írta a szakértő.
Kijev olyan fegyvereket kap amelyekkel tényleg legyőzheti Moszkvát - jegyezte meg Tarjányi. "Ebből próbál propaganda tőkét kovácsolni a Kreml úgyhogy azt mondja, a háborút - ahogy Moszkva szajkózza különleges műveletet - Oroszország tulajdonképpen már nem Ukrajna ellen vívja hanem a NATO és az USA ellen. Ettől reméli Putyin, hogy a háború támogatottsága méginkább erősödni tud Oroszországban. Sajnos ez össze is jöhet, hiszen az állítás részben igaz, mivel amit látunk Ukrajnában egyre inkább egy proxy háborúhoz hasonlít amit Ukrajna vív Washington és a NATO érdekében Moszkva ellen" - írta a szakértő.
Tarjányi emlékeztet, Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter árpilis 25-dikei beszédében úgy fogalmazott: “Oroszországot olyannyira meggyengültnek akarjuk látni, hogy ne tudjon olyan dolgokat megtenni, amilyeneket Ukrajna megszállása során véghez vitt”… illetve “ az oroszok már sokat veszítettek katonai képességeikből, és az emberállományukból is, de azt akarjuk látni, hogy ne tudják gyorsan reprodukálni ezeket a képességeket…”
Austin kijelentéseit igyekeztek is korrigálni a Fehér Házból azzal, hogy az amerikai miniszter Moszkva hadiipari kapacitásaira gondolt, de a Kreml azonnal kihasználta a feldobott “magas labdát” és áldozati szerepben az egész világ ellen harcoló “báránynak” igyekezett mutatkozni ami elég szürreális önmagában - jegyezte meg Tarjányi.
A harcok folytatódnak általános fegyverzeti és hírszerzési szempontból Ukrajna egyre erősebb, és Oroszország komolyan elgondolkodott azon a háború második fázisának katonai stratégiája kapcsán, mi van abban az esetben ha nem lesz képes legyőzni Kijevet. "Bizony billen a mérleg nyelve most, és nem Putyin felé. De, ne gondoljuk hogy az orosz elit nem keres valamilyen megoldást. Első lépésként méginkább fokozza a támadások mértékét ez biztos!!! És az elkövetkező napokban, hétben látni fogjuk az új stratégia első megnyilvánulásait…" - foglalta össze a szakértő.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: