Ugrás a fő tartalomra

Ukrajnában bővítették azon állampolgárok listáját, akik haladékot, felmentést kaphatnak a mozgósítás alól

A Legfelsőbb Tanács bővítette azon állampolgárok listáját, akik haladékot, felmentést kaphatnak a mozgósítás alól. Ezt követően a kormány bővítette azok listáját, akik hadiállapot alatt külföldre utazhatnak, majd ismét leszűkítette - írta a Kárpát.in.ua a Zaxid.net nyomán.

Darja Taraszenko szakértő elmondta, kinek van joga a mozgósítás alól való felmentésre és kik utazhatnak külföldre.

Kiket nem mozgósítanak?

 • a stratégiailag fontos üzemek alkalmazottjait
 • azokat a nőket és férfiakat, akik három 18 év alatti gyereket nevelnek
 • azokat a nőket és férfiakat, akik egyedül nevelnek 18 év alatti gyereket
 • 18 év alatti fogyatékossággal élő gyerek szüleit, gondozóit, nevelőszüleit, gyámjait
 • súlyos betegségben szenvedő gyerek szüleit, gondozóit, nevelőszüleit, gyámjait (a betegségek listáját a Törvénykönyv 23. cikkelyében tekinthetik meg)
 • azon 18 év alatti gyerekek szüleit, gondozóit, nevelőszüleit, gyámjait, akik szüleit megfosztották szülői jogaiktól
 • azokat a férfiakat és nőket, akik állandó gondozói beteg házastársuknak, gyereküknek, szüleiknek
 • azokat a személyeket, akiknek házastársa vagy szülei I. és II. típusú fogyatékosságban szenvednek
 • parlamenti képviselőket
 • a Védelmi Minisztérium, a Fegyveres Erők, a Speciális Kommunikációs és Információvédelmi Állami Szolgálata, az SZBU, a Nemzeti Gárda, az Állami Határőrszolgálat, a Nemzeti Rendőrség, az adóhatóság, az Állami Nyomozó Iroda, a Nemzeti Korrupcióellenes Iroda, Ukrajna Állami Végrehajtó Szolgálata, Ukrajna Államvédelmi Minisztériuma munkatársait, valamint a katonai egységek, hivatalok, vállalatok, szervezetek dolgozóit
 • felsőoktatásban részesülőket, asszisztens gyakornokokat, végzős hallgatókat és doktoranduszokat, akik nappali vagy duális képzésben részesülnek;
 • felsőoktatási és szakmai felsőoktatási intézmények tudományos és tudományos-pedagógiai dolgozóit, általános középiskolák pedagógiai dolgozóit, feltéve, hogy legalább 0,75-ös alapfizetéssel dolgoznak
 • azokat a férfiakat, akiknek közeli rokonai (házastársuk, gyermekük, szüleik, nagyszüleik, testvéreik) elhunytak vagy eltűntek az Egyesített Erők művelete (OOSZ) során.

Ki hagyhatja el az országot?

Sokan beleesnek abba a hibába, hogy azt hiszik, a mozgósítás halasztása egyenlő a szabad határátlépéssel. De ez nem egészen igaz.

„A hatályos határátlépési szabályok szerint A mobilizációs képzésről és mozgósításról szóló törvény 23. cikkében felsoroltak mindegyike jogosult a határátlépésre, kivéve bizonyos kategóriákat: egyetemi hallgatók, végzős hallgatók, egyetemi kutatók, valamint az OOSZ-övezetben elhunyt vagy eltűnt személyek hozzátartozói (utolsó három kategória). Joguk van a haladékhoz, azonban nem utazhatnak külföldre. Rajtuk kívül mindenki a listán szereplő személyek távozhatnak, de egyelőre nem tudni, hogy ez hogyan valósul majd meg” közölte a jogász.

Hogyan léphetnek ki az országból azok az állampolgárok polgárok, akiknek engedélyezett a külföldre utazás?

„Vagy lehetőséget kapnak a határőrök, hogy minden esetben ellenőrizzék, van-e joga a férfinek arra, hogy átlépje a határt (ez nagyon nehéz lesz, mert a határőrök nincsenek teljesen tisztában a törvény árnyalataival). A második lehetőség, ami valószínűbb: a határőrök magyarázatot kapnak, hogy amennyiben az adott személy rendelkezik a megfelelő okiratokkal a hadkiegészítő parancsnokságtól, akkor elhagyhatja az országot” – mondta el Darja Taraszenko.

Emellett a vállalkozások által „lefoglalt” férfiakat nem engedik ki külföldre. Számukra az egyetlen lehetőség az, ha üzleti útra küldik, s ezt dokumentummal is tudja bizonyítani.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON:

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Megfoszthatják az ukrán állampolgárságtól azokat a férfiakat, akik a hadiállapot idején hagyták el Ukrajnát

Azokat az ukrán férfiakat, akik a hadiállapot idején elhagyták az országot, és 30 napon belül nem tértek vissza Ukrajnába, megfoszthatják állampolgárságuktól. A törvénytervezetet már benyújtották a Legfelsőbb Tanács elé - írta az RBK-Ukrajina hírportál . A határozat azokat a személyeket érintené, akik alapos indok nélkül távoztak és nem tértek vissza Ukrajnába. Ezt az intézkedést kiterjesztik az Oroszországba távozottakra is. Jelenleg a következő kategóriába tartozó férfiak elhagyhatják az országot: Akik egészségügyi okok miatt alkalmatlan katonai szolgálatra, s ezt a hadkiegészítő parancsnokságon kapott okmánnyal igazolni is tudja. Életvitelszerűen külföldön élnek (útlevelében rendelkezik pecséttel az állandó lakcímről vagy „Konzuli regisztrációra elfogadva” – jelöléssel a diplomáciai képviselettől). Külföldön végzi tanulmányait (szakiskolában, felsőoktatási intézményben), s ezt igazolni is tudja. Ha azon ellenőrzőcsoport tagja, mely részt vesz a külföldön tartózkodó gyerekek helyzeté

Ma éjféltől háborús veszélyhelyzetet hirdetnek ki Magyarországon

A kormány az alaptörvényben biztosított jogával élve ma éjféltől kihirdeti a háborús veszélyhelyzetet - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Facebookon közzétett videóban. "A ma esküt tett kormány azonnal megkezdte a munkáját. Egyetlen percet sem vesztegettünk, mert a szomszédunkban háború zajlik. Egy olyan háború, amelynek még senki sem látja a végét" - fogalmazott a kormányfő. Orbán Viktor hangsúlyozta: ez a háború folyamatos veszélyt jelent Magyarországra, kockára teszi a fizikai biztonságunkat és veszélyezteti a gazdaság és a családok energiaellátását és anyagi biztonságát is. "Látjuk, a háború és a brüsszeli szankciók hatalmas gazdasági felforduláshoz és drasztikus áremelkedésekhez vezettek. A világ egy gazdasági válság küszöbén áll. Magyarországnak ebből a háborúból ki kell maradnia és meg kell védenie a családok anyagi biztonságát" - jelentette ki a miniszterelnök. Orbán Viktor szerint ehhez mozgástérre és azonnali cselekvőképességre van szüksé

Megpróbálták megölni Vlagyimir Putyint

Vlagyimir Putyin orosz elnököt az Ukrajna ellen indított háború kitörése után meg akarták gyilkolni - állítja Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője "Nem is olyan régen merényletet kíséreltek meg ellene, mint mondják, a Kaukázus képviselői. Ez nem nyilvános információ. Teljesen sikertelen próbálkozás volt, de tényleg megtörtént... Kb. 2 hónapja" - mondta el Budanov az Ukrajinszka Pravda hírportálnak adott interjújában. Az ukrán katonai hírszerzés vezetője szerint Vlagyimir Putyin zsákutcába került, mert az Ukrajna elleni háborút sem megállítani, sem megnyerni nem tudja. Kiemelte: ahhoz hogy véget vessen a háborúnak, el kellene ismernie, hogy "Oroszország egyáltalán nem olyan erős és nagyszerű állam, mint amilyennek lefestette".  A hírszerzési főnök aláhúzta, hogy Ukrajna addig fog harcolni, amíg az összes orosz csapatot "ki nem kergeti" a területéről. Értésre adta, hogy ebbe beleérti a Donyec-medence egészének és a Krím félszigetnek a vissz

Belügyminisztérium: a behívóosztások törvénytelenek

Ukrajnában többen is panaszkodnak, miszerint a hadkiegészítő parancsnokságok tömegesen osztják a behívókat tapasztalatlan és motiválatlan férfiaknak, ami csak ront a helyzeten. A Belügyminisztériumnál úgy vélik, a mozgósításnak minőségesnek kell lennie, s nem a mennyiség számít - tudatta a Kárpát.in.ua. A helyzetről Viktor Andrusziv belügyminiszteri tanácsos nyilatkozott az ukrán 24-es csatornának. A szakértő hangsúlyozta, Ukrajnának van elegendő forrása, azonban meg kell érteni, hogy azoknak a csapatoknak, amelyek az első napok óta harcolnak, pihenésre van szüksége. „Rotációt kell végeznünk, mert az emberek lelkileg sem bírják elviselni ezt a leterheltséget” – mondta Andrusiv. Megjegyezte, hogy valójában van elég fegyver és egyenruha. „Van elég tartalékos is, de van egy probléma: helyre kell állítani a rendet a hadkiegészítő parancsnokságokon” – mondta a miniszter tanácsadója. „Nem lehet mindenkit sorban behívni […] Ezek a behívóosztások törvénytelenek, hiszen a helyzetet nem ismerve

Nem lehet elfogadni az ukrán állampolgárság megvonásáról szóló törvényjavaslatot

A képviselők visszavonták aláírásaikat, ezért a Legfelsőbb Tanács nem fogja vizsgálni a 7381. számú törvénytervezetet, amely elfogadása esetén állampolgárság-megvonással büntetné a mozgósítás elől külföldre távozó férfiakat – adta hírül az rbc.ua hírportál szombaton Olha Szovhirja, a parlament alkotmánybírósági megbízottja Telegram-csatornájára hivatkozva. A Kárpát.in.ua hírportál szerint Szovhirja közölte: „nem fogják vizsgálni a parlamentben a napokban bejegyzett 7381. számú törvénytervezetet, amely az állampolgárság megvonásával büntetné a mozgósítás elől külföldre távozókat.” Mint jelezte, a képviselők visszavonják aláírásukat a törvényjavaslat alól. „Hogy miért nem lehet elfogadni a törvényjavaslatot, elmagyaráztam a kollégáimnak. Az egyensúly helyreállt a társadalmi elvárás és az alkotmány között” – mutatott rá Olha Szovhirja. KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON:

Fontos kérdés - Átléphetik-e a határt az alkalmatlanná nyilvánított hadkötelesek?

Sokan tapasztalhatják, hogy bár orvosi igazolással rendelkeznek a katonai szolgálatra való alkalmatlanságról, mégsem léphetik át az államhatárt. Az ilyen típusú orvosi igazolás, az úgynevezett „fehér jegy” az állampolgár szolgálati alkalmasságának, mozgósíthatóságának kategóriáját is tartalmazza - írta a Kárpátalja ma. A Katonai Orvosi Bizottság a következő kategóriákat határozza meg: korlátozottan alkalmas katonai szolgálatra; békeidőben katonai szolgálatra alkalmatlan, hadiállapot idején korlátozottan alkalmas; katonai szolgálatra alkalmatlan, a katonai nyilvántartásból kizárható. A jelenleg érvényben lévő haditörvény értelmében az első két kategóriába tartozó személyek behívhatóak az általános mozgósítás során. Kizárólag azok az állampolgárok mentesülnek a mozgósítás alól, akik a „katonai szolgálatra alkalmatlan, a katonai nyilvántartásból kizárható” kategóriába tartoznak. A toborzás során figyelembe veszik a fogyatékkal élők egészségügyi állapotának sajátosságait. A Katonaorvosi

Szijjártó visszaszólt Zelenszkijnek

Magyarország ezután is segíteni fog Ukrajnának - írta a külgazdasági és külügyminiszter szerdai Facebook-bejegyzésében. Szijjártó Péter úgy fogalmazott, ha mindaz, amit Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Davosban mondott, ukránul azt jelenti, hogy: "köszönjük nektek magyarok, hogy befogadtatok több mint 720 ezer menekültet, köszönjük, hogy ellátjátok őket, köszönjük, hogy munkát adtok nekik, köszönjük, hogy felajánlottátok 130 ukrán gyerek gyógykezelését, köszönjük, hogy felajánlottátok a sebesült ukrán katonák kórházi ellátását, köszönjük, hogy 1000 ukrán fiatalnak készek vagytok ösztöndíjat adni, köszönjük hogy készen álltok egy iskolánk, valamint egy óvodánk újjáépítésére, és köszönjük, hogy segítetek a belső menekültek elszállásolásában!", akkor "a válaszunk az, hogy szívesen és ezután is segíteni fogunk!" Szijjártó Péter arra reagált, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bírálta szerdán Magyarországnak azt az álláspontját, amely szerint nem hajlandó támogatni a