Ugrás a fő tartalomra

A lengyel miniszterelnök szerint Putyin rosszabb, mint Sztálin vagy Hitler

A lengyel miniszterelnök úgy látja, hogy az orosz elnök újraélesztette a 20. század legszörnyűbb ideológiáit, így most halálos veszély fenyegeti Európát. Mateusz Morawiecki a konzervatív brit Daily Telegraphban fejtette ki véleményét, miszerint Moszkva új életre keltette a történelem démonjait, ezért ismét rettegett kísértetek keringenek Ukrajna fölött - írta a HVG.

Kiemelte: az elmúlt 100 év nagy ellentmondása az volt, hogy minél fejlettebbnek tűnt a civilizáció, annál rettenetesebb formában mutatta meg magát. Ahogyan fogalmazott: a nihilizmussal átitatott fasizmus és a kommunizmus az emberiség legnagyobb tragédiájához vezetett. "A két ideológiában közös, hogy az ember már nem cél, hanem eszköz. Az emberi méltóságot feláldozták beteges fantazmagóriák oltárán. Lásd a proletariátus forradalmát vagy a kiválasztott faj ezeréves uralmát." - tette hozzá.

Morawiecki szerint mindkettő azt tartalmazta, hogy egyesek irányítanak, mások viszont alávetik magukat: zsidók, kulákok, tőkések. Bizonyos nemzetek pedig eltűnnek a térképről, vagy legjobb esetben is szolgasorsra jutnak - jegyezte meg. Február 24. megmutatta: illúzió, hogy a történelem nem ismétli meg önmagát. Amikor rakéták hullottak Kijevre és más városokra, az elképzelhetetlenből tény lett. Egy demokratikus államban, a földrész szívében - írta.

"Győzelem napi beszédében Putyin megint megkínálta a világot a nácik felett aratott orosz siker mítológiájával. Figyelmen kívül hagyta, hogy a Vörös Hadsereg ugyan megverte a hitleri Németországot, ám rabságot hozott egy sor nemzetnek. A Nyugat kompromisszumot kötött Sztálinnal, pedig tudta, hogy az ördöggel paktál le. Az árat Közép- és Kelet-Európa fizette meg." - fejtette ki véleményét a lengyel kormányfő.

Szerinte a kontinens csak úgy születhetett újjá, hogy olyan rendszer jön létre, amelyben immár lehetetlen az önkényuralom és a háború. "Ám az orosz invázió láttán egész Európa azt kérdezi, mennyire sértetlenek még a szabadság alapjai. Putyin nem Hitler és nem is Sztálin. Sokkal veszélyesebb. Nem csak azért, mert még halálosabb fegyverek vannak a kezében, hanem mivel az új média csakis az ő propagandáját terjeszti." - fogalmazott Morawiecki.

Az általa hirdetett „orosz béke” egyenlő a kommunizmussal és a nácizmussal - véli a lengyel kormányfő. "Olyan ideológia, amivel Moszkva igazolja az ország vélt jogait és kiváltságait. Egyben alapul szolgál az orosz nép „különleges történelmi küldetésének” igazolására. Ennek alapján tették a földdel egyenlővé pl. Mariupolt, győzték meg felsőbbrendűségükről a hadba küldött katonákat, bátorították őket háborús bűncselekményekre. De ugyanez az eszmerendszer támasztja alá, hogy ukránokat hurcoljanak el Oroszországba." - hangoztatta Morawiecki.

"Kár minden illúzióért. Itt nem a rendszer őrült, hanem nagyon is tudatos stratégiáról van szó, ami utat nyitott a népirtáshoz. Az „orosz béke” rák, ami felemészti nem csupán az orosz társadalom többségét, hanem végzetes fenyegetést jelent Európa egész számára. Ám pont ezért nem elég csupán katonailag támogatni Ukrajnát. Teljes mértékben ki kell irtani a gyalázatos ideológiát." - jegyezte meg.

"Ahogy a németek egykor eltávolították a volt nácikat a közéletből, most Oroszország és a civilizált világ számára csupán egyetlen esély marad: a putyintalanítás. Ha nem kezdődik meg azonnal, akkor nem csupán Ukrajnát veszítjük el, hanem a lelkünket, szabadságunkat és szuverenitásunkat is. Mert a Kreml nem fog megállni Kijevnél. Tovább fog vonulni nyugat felé. Rajtunk múlik, hogy hol állítjuk meg "– figyelmeztet Morawiecki.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON:

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ma éjféltől háborús veszélyhelyzetet hirdetnek ki Magyarországon

A kormány az alaptörvényben biztosított jogával élve ma éjféltől kihirdeti a háborús veszélyhelyzetet - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Facebookon közzétett videóban. "A ma esküt tett kormány azonnal megkezdte a munkáját. Egyetlen percet sem vesztegettünk, mert a szomszédunkban háború zajlik. Egy olyan háború, amelynek még senki sem látja a végét" - fogalmazott a kormányfő. Orbán Viktor hangsúlyozta: ez a háború folyamatos veszélyt jelent Magyarországra, kockára teszi a fizikai biztonságunkat és veszélyezteti a gazdaság és a családok energiaellátását és anyagi biztonságát is. "Látjuk, a háború és a brüsszeli szankciók hatalmas gazdasági felforduláshoz és drasztikus áremelkedésekhez vezettek. A világ egy gazdasági válság küszöbén áll. Magyarországnak ebből a háborúból ki kell maradnia és meg kell védenie a családok anyagi biztonságát" - jelentette ki a miniszterelnök. Orbán Viktor szerint ehhez mozgástérre és azonnali cselekvőképességre van szüksé

Mikor törvénytelen a behívók átadása? - A jogász válaszol

Ukrajnában 90 nappal hosszabbították meg a hadiállapotot és a mozgósítást. Számos panasz érkezik azonban az állampolgároktól, miszerint a behívókat az ellenőrzőpontokon, az utcán és a boltokban is osztogatják a férfiaknak. A behívók kézbesítésének szabályairól Ihor Volosin rivnei jogász beszélt. A behívón szerepelnie kell a területi toborzó és szociális támogatási központ (egykori hadkiegészítő parancsnokság – a szerk.) vezetője aláírásának, a dokumentum egy konkrét személy nevére kell szóljon. Ennek értelmében az utcán, a boltokban, a hotelekben és más nyilvános helyeken a személyi igazolvány alapján kitöltött behívók átadása törvénytelen. A behívó átadásakor a központ dolgozói nem kényszeríthetnek senkit arra, hogy azonnal jelenjenek meg a hadkiegészítő parancsnokságon. Felajánlhatják, hogy elszállítják önöket a központba, azonban mindenkinek jogában áll nemet mondani és kijelenteni, hogy a behívón szereplő időpontban jelenik majd meg. Amennyiben ez mégis megtörténik, azért Ukrajna B

Megpróbálták megölni Vlagyimir Putyint

Vlagyimir Putyin orosz elnököt az Ukrajna ellen indított háború kitörése után meg akarták gyilkolni - állítja Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője "Nem is olyan régen merényletet kíséreltek meg ellene, mint mondják, a Kaukázus képviselői. Ez nem nyilvános információ. Teljesen sikertelen próbálkozás volt, de tényleg megtörtént... Kb. 2 hónapja" - mondta el Budanov az Ukrajinszka Pravda hírportálnak adott interjújában. Az ukrán katonai hírszerzés vezetője szerint Vlagyimir Putyin zsákutcába került, mert az Ukrajna elleni háborút sem megállítani, sem megnyerni nem tudja. Kiemelte: ahhoz hogy véget vessen a háborúnak, el kellene ismernie, hogy "Oroszország egyáltalán nem olyan erős és nagyszerű állam, mint amilyennek lefestette".  A hírszerzési főnök aláhúzta, hogy Ukrajna addig fog harcolni, amíg az összes orosz csapatot "ki nem kergeti" a területéről. Értésre adta, hogy ebbe beleérti a Donyec-medence egészének és a Krím félszigetnek a vissz

Az ukrán kormány módosított a határátlépési szabályzaton

A Miniszteri Kabinet módosított a határátlépési szabályzaton, valamint az egyes dolgozók katonai szolgálat alól való felmentésének rendjén. A rendelet értelmében a háború alatt engedélyezik a sofőrök, a vasutasok és a sportolók külföldre történő utazását. A rendelet engedélyezi az egészségügyi, valamint a hadseregnek, más katonai szerveknek és a lakosságnak szánt humanitárius segélyeket szállító sofőröknek a külföldre történő utazást. A járművezetők számára az ország elhagyásával kapcsolatban az Infrastrukturális Minisztérium vagy a Kijevi Városi Katonai Adminisztráció hozza meg a döntést. Összesen 30 napot tartózkodhatnak külföldön, amennyiben ezt meghaladják, vagy a külföldre utazás célja megváltozott, a fent említett hivatalok visszavonják az érintett sofőrrel kapcsolatos határátlépési határozatot a jogsértést követő hét munkanapon belül. A külföldre utazás olyan cégek járművezetői számára is engedélyezett, amelyek rendelkeznek engedéllyel a külföldi áruszállításra. Ebben az esetbe

Zelenszkij katasztrofális áremelkedésre figyelmeztet

Oroszország Ukrajna elleni háborúja az élelmiszerárak katasztrofális emelkedésével fenyegeti a világot - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Szavai szerint Oroszország blokkolta a hozzáférést a Fekete-tenger kikötőihez, és elfoglalta az Azovi-tenger ukrán partvidékét, ami a hagyományos kereskedelmi útvonalak lezárásához vezetett - írta az RBK-Ukrajina hírportál. "Jelenleg 22 millió tonna gabona van raktáron, amit nem tudunk kiküldeni a világpiacra, ahol szükség lenne rá. Már most érezhető, hogy a gabona, majd ezt követően más élelmiszerek ára katasztrofálisan emelkedni fog" - prognosztizálta az államfő. Hozzátette: az élelmiszer-exportáló államok kormányainak dönteniük kell arról, hogy felfüggesztik egyes mezőgazdasági termékek kivitelét az országukból, hogy megakadályozzák az árak robbanásszerű emelkedését. Hangsúlyozta: júliusban, amikor majd sok országban elfogynak a tavalyi terméskészletek, nyilvánvalóvá válik, hogy valóban katasztrófa közeledik. "Nézzé

Fontos kérdés - Átléphetik-e a határt az alkalmatlanná nyilvánított hadkötelesek?

Sokan tapasztalhatják, hogy bár orvosi igazolással rendelkeznek a katonai szolgálatra való alkalmatlanságról, mégsem léphetik át az államhatárt. Az ilyen típusú orvosi igazolás, az úgynevezett „fehér jegy” az állampolgár szolgálati alkalmasságának, mozgósíthatóságának kategóriáját is tartalmazza - írta a Kárpátalja ma. A Katonai Orvosi Bizottság a következő kategóriákat határozza meg: korlátozottan alkalmas katonai szolgálatra; békeidőben katonai szolgálatra alkalmatlan, hadiállapot idején korlátozottan alkalmas; katonai szolgálatra alkalmatlan, a katonai nyilvántartásból kizárható. A jelenleg érvényben lévő haditörvény értelmében az első két kategóriába tartozó személyek behívhatóak az általános mozgósítás során. Kizárólag azok az állampolgárok mentesülnek a mozgósítás alól, akik a „katonai szolgálatra alkalmatlan, a katonai nyilvántartásból kizárható” kategóriába tartoznak. A toborzás során figyelembe veszik a fogyatékkal élők egészségügyi állapotának sajátosságait. A Katonaorvosi

Szijjártó visszaszólt Zelenszkijnek

Magyarország ezután is segíteni fog Ukrajnának - írta a külgazdasági és külügyminiszter szerdai Facebook-bejegyzésében. Szijjártó Péter úgy fogalmazott, ha mindaz, amit Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Davosban mondott, ukránul azt jelenti, hogy: "köszönjük nektek magyarok, hogy befogadtatok több mint 720 ezer menekültet, köszönjük, hogy ellátjátok őket, köszönjük, hogy munkát adtok nekik, köszönjük, hogy felajánlottátok 130 ukrán gyerek gyógykezelését, köszönjük, hogy felajánlottátok a sebesült ukrán katonák kórházi ellátását, köszönjük, hogy 1000 ukrán fiatalnak készek vagytok ösztöndíjat adni, köszönjük hogy készen álltok egy iskolánk, valamint egy óvodánk újjáépítésére, és köszönjük, hogy segítetek a belső menekültek elszállásolásában!", akkor "a válaszunk az, hogy szívesen és ezután is segíteni fogunk!" Szijjártó Péter arra reagált, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bírálta szerdán Magyarországnak azt az álláspontját, amely szerint nem hajlandó támogatni a