Ugrás a fő tartalomra

Egyre nagyobb az esély egy nagyhatalmak közötti háborúra a Pentagon vezetői szerint

Míg Kína kihívást jelent, ukrajnai offenzívájának megindításával Oroszország már valódi fenyegetéssé vált az Egyesült Államok számára – hangzott el a Pentagon vezetőinek kongresszusi meghallgatásán. Az amerikai védelmi tárca vezetője és a Pentagon tábornokai az atomhatalmak közötti konfliktus elmélyülésének a háború világméretű eszkalációjának a lehetőségére figyelmeztettek - írta a Híradó.

Feltehetően nem maradna válasz nélkül „a nemzetközi közösség részéről”, ha Oroszország vegyi vagy biológiai fegyvereket vetne be Ukrajna ellen. Moszkva ugyanakkor kibertámadásokkal is eszkalálhatja az ukrajnai háborút – jelentette ki Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter a Pentagon vezetőinek e héten tartott szenátusi meghallgatásán. A ZeroHedge amerikai portál beszámolójában felidézi, hogy a nyugalmazott tábornok már egy hónappal korábban, a CBS műsorában is figyelmeztetett arra, hogy egy orosz vegyi vagy biológiai támadás „erőteljes reakciót” váltana ki az Egyesült Államoktól és NATO-szövetségeseitől.

A konzervatív lap ugyanakkor rámutat: április elején azzal vádolták meg az oroszokat, hogy gáztámadást hajtottak végre Kelet-Ukrajnában, ám a hírhedt Azov-zászlóaljtól származó állítás hitelességét nem firtató brit kormánnyal ellentétben, számos nyugati elemző és médiaszakértő kétkedve fogadta a donyecki támadás hírét. Lloyd Austin a szenátus védelmi albizottsága előtt annak ellenére vetette fel újra a vegyi hadviselés lehetőségét, hogy semmiféle bizonyíték nincs az oroszok ilyen irányú szándékára. A tárcavezető ezzel azonban feldobta a magas labdát a közvetlen nyugati beavatkozásra váró ukránoknak, akik az oroszokat illető súlyos vádak igazolására citálhatják elő a Pentagon-vezetők nyilatkozatait – írja a ZeroHedge.

A beszámoló szerint Mark Milley tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke kongresszusi beszámolójában szintén az ukrajnai háború eszkalációjának lehetőségére figyelmeztetett. Szerinte az emberiség jelenleg az elmúlt évtizedek legnagyobb fenyegetésével szembesül, az ukrajnai háború ugyanis nemcsak Európa, hanem az egész világ békéjét és stabilitását veszélyezteti. „A nagyhatalmak közötti súlyos nemzetközi konfliktus esélye nemhogy csökkenne, egyre csak növekszik” – hangsúlyozta Milley.

Arra a kérdésre, hogy kitörhet-e egy szélesebb körű háború, a tábornok azt felelte: az Egyesült Államok egy történelmi, ám roppant veszélyes geostratégiai fordulóponton kényszerül cselekvésre, ami azt jelenti, hogy az amerikai hadseregnek a jövő generációinak biztonsága érdekében egyszerre kell megújulnia és folyamatosan fenntartania a készenlétet.Meghallgatásán Milley megjegyezte, hogy míg Kína kihívást jelent, addig Oroszország „valós idejű” fenyegetéssé vált az Egyesült Államok számára.

Az ukrajnai háború kitörésének okait illető kínai állásponttal kapcsolatban a ZeroHedge felhívja a figyelmet a kínai külügyminisztérium kedden közzétett Twitter-bejegyzésére is, amely felidézi az utolsó szovjet pártfőtitkár és az amerikai külügyminiszter moszkvai, 1990. február 9-i tárgyalását. James Baker akkor azt ígérte vendéglátójának, Mihail Gorbacsovnak, hogy a NATO egyetlen centimétert sem fog keleti irányba terjeszkedni.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON:

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ma éjféltől háborús veszélyhelyzetet hirdetnek ki Magyarországon

A kormány az alaptörvényben biztosított jogával élve ma éjféltől kihirdeti a háborús veszélyhelyzetet - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Facebookon közzétett videóban. "A ma esküt tett kormány azonnal megkezdte a munkáját. Egyetlen percet sem vesztegettünk, mert a szomszédunkban háború zajlik. Egy olyan háború, amelynek még senki sem látja a végét" - fogalmazott a kormányfő. Orbán Viktor hangsúlyozta: ez a háború folyamatos veszélyt jelent Magyarországra, kockára teszi a fizikai biztonságunkat és veszélyezteti a gazdaság és a családok energiaellátását és anyagi biztonságát is. "Látjuk, a háború és a brüsszeli szankciók hatalmas gazdasági felforduláshoz és drasztikus áremelkedésekhez vezettek. A világ egy gazdasági válság küszöbén áll. Magyarországnak ebből a háborúból ki kell maradnia és meg kell védenie a családok anyagi biztonságát" - jelentette ki a miniszterelnök. Orbán Viktor szerint ehhez mozgástérre és azonnali cselekvőképességre van szüksé

Mikor törvénytelen a behívók átadása? - A jogász válaszol

Ukrajnában 90 nappal hosszabbították meg a hadiállapotot és a mozgósítást. Számos panasz érkezik azonban az állampolgároktól, miszerint a behívókat az ellenőrzőpontokon, az utcán és a boltokban is osztogatják a férfiaknak. A behívók kézbesítésének szabályairól Ihor Volosin rivnei jogász beszélt. A behívón szerepelnie kell a területi toborzó és szociális támogatási központ (egykori hadkiegészítő parancsnokság – a szerk.) vezetője aláírásának, a dokumentum egy konkrét személy nevére kell szóljon. Ennek értelmében az utcán, a boltokban, a hotelekben és más nyilvános helyeken a személyi igazolvány alapján kitöltött behívók átadása törvénytelen. A behívó átadásakor a központ dolgozói nem kényszeríthetnek senkit arra, hogy azonnal jelenjenek meg a hadkiegészítő parancsnokságon. Felajánlhatják, hogy elszállítják önöket a központba, azonban mindenkinek jogában áll nemet mondani és kijelenteni, hogy a behívón szereplő időpontban jelenik majd meg. Amennyiben ez mégis megtörténik, azért Ukrajna B

Megpróbálták megölni Vlagyimir Putyint

Vlagyimir Putyin orosz elnököt az Ukrajna ellen indított háború kitörése után meg akarták gyilkolni - állítja Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője "Nem is olyan régen merényletet kíséreltek meg ellene, mint mondják, a Kaukázus képviselői. Ez nem nyilvános információ. Teljesen sikertelen próbálkozás volt, de tényleg megtörtént... Kb. 2 hónapja" - mondta el Budanov az Ukrajinszka Pravda hírportálnak adott interjújában. Az ukrán katonai hírszerzés vezetője szerint Vlagyimir Putyin zsákutcába került, mert az Ukrajna elleni háborút sem megállítani, sem megnyerni nem tudja. Kiemelte: ahhoz hogy véget vessen a háborúnak, el kellene ismernie, hogy "Oroszország egyáltalán nem olyan erős és nagyszerű állam, mint amilyennek lefestette".  A hírszerzési főnök aláhúzta, hogy Ukrajna addig fog harcolni, amíg az összes orosz csapatot "ki nem kergeti" a területéről. Értésre adta, hogy ebbe beleérti a Donyec-medence egészének és a Krím félszigetnek a vissz

Az ukrán kormány módosított a határátlépési szabályzaton

A Miniszteri Kabinet módosított a határátlépési szabályzaton, valamint az egyes dolgozók katonai szolgálat alól való felmentésének rendjén. A rendelet értelmében a háború alatt engedélyezik a sofőrök, a vasutasok és a sportolók külföldre történő utazását. A rendelet engedélyezi az egészségügyi, valamint a hadseregnek, más katonai szerveknek és a lakosságnak szánt humanitárius segélyeket szállító sofőröknek a külföldre történő utazást. A járművezetők számára az ország elhagyásával kapcsolatban az Infrastrukturális Minisztérium vagy a Kijevi Városi Katonai Adminisztráció hozza meg a döntést. Összesen 30 napot tartózkodhatnak külföldön, amennyiben ezt meghaladják, vagy a külföldre utazás célja megváltozott, a fent említett hivatalok visszavonják az érintett sofőrrel kapcsolatos határátlépési határozatot a jogsértést követő hét munkanapon belül. A külföldre utazás olyan cégek járművezetői számára is engedélyezett, amelyek rendelkeznek engedéllyel a külföldi áruszállításra. Ebben az esetbe

Zelenszkij katasztrofális áremelkedésre figyelmeztet

Oroszország Ukrajna elleni háborúja az élelmiszerárak katasztrofális emelkedésével fenyegeti a világot - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Szavai szerint Oroszország blokkolta a hozzáférést a Fekete-tenger kikötőihez, és elfoglalta az Azovi-tenger ukrán partvidékét, ami a hagyományos kereskedelmi útvonalak lezárásához vezetett - írta az RBK-Ukrajina hírportál. "Jelenleg 22 millió tonna gabona van raktáron, amit nem tudunk kiküldeni a világpiacra, ahol szükség lenne rá. Már most érezhető, hogy a gabona, majd ezt követően más élelmiszerek ára katasztrofálisan emelkedni fog" - prognosztizálta az államfő. Hozzátette: az élelmiszer-exportáló államok kormányainak dönteniük kell arról, hogy felfüggesztik egyes mezőgazdasági termékek kivitelét az országukból, hogy megakadályozzák az árak robbanásszerű emelkedését. Hangsúlyozta: júliusban, amikor majd sok országban elfogynak a tavalyi terméskészletek, nyilvánvalóvá válik, hogy valóban katasztrófa közeledik. "Nézzé

Fontos kérdés - Átléphetik-e a határt az alkalmatlanná nyilvánított hadkötelesek?

Sokan tapasztalhatják, hogy bár orvosi igazolással rendelkeznek a katonai szolgálatra való alkalmatlanságról, mégsem léphetik át az államhatárt. Az ilyen típusú orvosi igazolás, az úgynevezett „fehér jegy” az állampolgár szolgálati alkalmasságának, mozgósíthatóságának kategóriáját is tartalmazza - írta a Kárpátalja ma. A Katonai Orvosi Bizottság a következő kategóriákat határozza meg: korlátozottan alkalmas katonai szolgálatra; békeidőben katonai szolgálatra alkalmatlan, hadiállapot idején korlátozottan alkalmas; katonai szolgálatra alkalmatlan, a katonai nyilvántartásból kizárható. A jelenleg érvényben lévő haditörvény értelmében az első két kategóriába tartozó személyek behívhatóak az általános mozgósítás során. Kizárólag azok az állampolgárok mentesülnek a mozgósítás alól, akik a „katonai szolgálatra alkalmatlan, a katonai nyilvántartásból kizárható” kategóriába tartoznak. A toborzás során figyelembe veszik a fogyatékkal élők egészségügyi állapotának sajátosságait. A Katonaorvosi

Szijjártó visszaszólt Zelenszkijnek

Magyarország ezután is segíteni fog Ukrajnának - írta a külgazdasági és külügyminiszter szerdai Facebook-bejegyzésében. Szijjártó Péter úgy fogalmazott, ha mindaz, amit Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Davosban mondott, ukránul azt jelenti, hogy: "köszönjük nektek magyarok, hogy befogadtatok több mint 720 ezer menekültet, köszönjük, hogy ellátjátok őket, köszönjük, hogy munkát adtok nekik, köszönjük, hogy felajánlottátok 130 ukrán gyerek gyógykezelését, köszönjük, hogy felajánlottátok a sebesült ukrán katonák kórházi ellátását, köszönjük, hogy 1000 ukrán fiatalnak készek vagytok ösztöndíjat adni, köszönjük hogy készen álltok egy iskolánk, valamint egy óvodánk újjáépítésére, és köszönjük, hogy segítetek a belső menekültek elszállásolásában!", akkor "a válaszunk az, hogy szívesen és ezután is segíteni fogunk!" Szijjártó Péter arra reagált, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bírálta szerdán Magyarországnak azt az álláspontját, amely szerint nem hajlandó támogatni a