Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter szerint azzal, hogy Magyarország ellenzi az olajembargót, lerombolja az európai egységet.
"Mindannyian az európai dráma végét várjuk a hatodik szankciócsomag bevezetésével. Hiszem, ha ebben a csomagban nem lesz benne olajembargó, akkor Putyin ünnepelhet, mert ez az európai egység most először egy ország miatt, Magyarország miatt megsemmisül" - hangoztatta a tárcavezető a G7-országok találkozóját követő sajtótájékoztatón.
A külügyminiszter továbbra is abban reménykedik, hogy az Európai Unió meg tudja oldani ezt a kérdést - írta az RBK-Ukrajina hírportál.
Kuleba szerint ugyanakkor Magyarország érvei az embargóról nem meggyőzőek, álláspontjukat inkább politikai, mintsem gazdasági tényezők indokolják. Úgy véli, ha Budapest nem támogatja az embargót, azzal nagy csapást mér magára az EU-ra is.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán azt MTI szerint mondta: az Európai Bizottságnak nincs olyan javaslata, amely kezelni tudná egy esetleges orosz olajembargó negatív hatásait, ezért a magyar kormány az eredeti álláspontját fogja képviselni, miszerint ezen tilalom alól a csővezetékes szállításnak kivételt kell képeznie.
A tárcavezető arra figyelmeztetett, hogy hatalmas károkat okozna Magyarország számára, ha a brüsszeli javaslat a jelenlegi formájában hatályba lépne, az ugyanis teljes mértékben lerombolná Magyarország jelenleg stabil lábakon álló energiabiztonságát.
"Világossá tettük az Európai Bizottság számára, hogy mi csak akkor tudjuk megszavazni a javaslatot, ha a Brüsszel által kreált problémára Brüsszel megoldást is javasol" - szögezte le.
„Nemcsak az olajfinomítóink több százmillió dolláros átalakítására vonatkozóan, nemcsak a Magyarországra Horvátországon keresztül vezető kőolajvezeték több százmillió dolláros kapacitásnövelésére vonatkozóan várunk el ilyen javaslatot, hanem a magyar gazdaság jövőjével kapcsolatban is, hiszen a javaslat felér egy atombombával” – tette hozzá.
Szijjártó Péter kiemelte: mindez sok-sok milliárd eurós nagyságrendű modernizációs programot igényelne a magyar energiaellátás szerkezetében. Majd rámutatott, az eddigi tárgyalásokon egyértelművé vált, hogy Brüsszelnek erre nézve nincsenek elfogadható megoldásai.
Ezért a kormány visszatér eredeti álláspontjához, miszerint csakis akkor reális az Oroszországgal szembeni olajembargó bevezetése, ha az kizárólag a tengeri szállítási útvonalakra vonatkozna, míg a csővezetékes tranzit teljes mértékben kivételt kapna – hangsúlyozta a miniszter.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: