Szakértő: legkésőbb nyár végére tárgyalóasztalhoz ülhetnek a felek, addig azonban a háború “kutyái” szabadon marhatják egymást
A harcok folytatódnak, Oroszország nem adott fel semmit támadó gondolataiból.
Az orosz hadsereg kelet-ukrajnai fókusszal igyekszik a Donyeck és Luhanszk környéki területeket teljesen megszerezni és az ukrán erőket kiszorítani. Emellett nem tett le arról, hogy Izjum térségében indítson támadást ami ismét bekerítéssel fenyegetheti Kijev erőit. Ezekről a műveletekről tud Ukrajna és nyilván készül is ellenlépésekre. Ami nehezíti az ukrán oldal tevékenységét, hogy az orosz felmorzsoló taktika - állandó tüzérségi tűz civil és katonai célpontokra egyaránt, a folyamatos légitámadás és ezt követő gyalogsági rohamok - eredményeket hoztak. Különösen Luhanszk megyében ahol Szeverodonyeck térségében kemény harcok dúlnak. Ezt a taktikát akarja további területeken újra próbálni Moszkva és a jó idő meghozza a háború kiterjedését Kelet-Ukrajna egészére. Dél-Ukrajnában védelemre rendezkedett be Oroszország és igyekszik a Herszoni régiót tartani, és biztosítani a Krím félsziget vízellátását - olvasható Tarjányi Péter író és biztonságpolitikai szakértő elemzésében.
A fenti információk és a komoly ukrán veszteségek ellenére az orosz taktika a szakértő álláspontja szerint nem hozta azt az áttörést amit sok elemző másfél hete “harsog”. Ennek oka kettős - véli Tarjányi. Egyrészt az orosz haderőnek is komolyak a veszteségei, másrészt az elemzők egy része még mindig nem számol az új nyugati katonai - elsősorban tüzérségi eszközökre - kiképzett ukrán erők fronton történő megjelenésére. Tarjányi szerint utóbbiak az elkövetkező két hétben harcba lépnek. "Százas nagyságrendben érkezik, érkezett francia, brit, USA 155 mm-es tarack Ukrajnába 120 mm-es aknavetők tucatszám, vállról indítható páncéltörő rakéták több ezres nagyságrendben és az ezekhez használható lőszer ugyancsak nagy mennyiségben. Nem véletlen, hogy az elmúlt napokban az orosz csapások raktárak, logisztikai központok ellen kimagasló arányban irányultak, felemás sikerrel. Kicsit “sarkítva” a híradások ellenére nincs nagy döntő ütközet, hanem nap-nap utáni harc Kelet-Ukrajna azon régióiban és azok mentén ahol tulajdonképpen 2014 óta mindig is próbálkozott az orosz hadsereg. Ennek ellenére továbbra is tartok Belorusszia irányából egy váratlan támadásra az elkövetkező nyári hónapokban, egyszerűen azért mert “adja” a terep és hihetetlenül megosztaná az ukrán védelem kapacitásait." - írta Tarjányi.
A katonai, politikai stratégák közben kezdik észrevenni, hogy Moszkva egy másik területen sakkot adott a világnak - fogalmazott a szakértő. Ez a terület az ukrán gabona készletek blokkolása azzal, hogy a Fekete-tengeren állomásozó orosz flotta blokád alá vonta Ukrajna összes kikötőjét ellehetetlenítve Kijev teljes tengeri kereskedelmét. "Nos, ez mindenkinek fáj, nemcsak az ukránoknak. Meg kell értenünk Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabona szállítója és például Afrikában ezen szállítmányok nélkül őszre élelmezési válság alakulhat, ami pokoli helyzetet eredményezhet Európának is. Igen, igen ismét az a fránya migráció ami egy éhínség kapcsán emberek millióit indíthatja útra, elsősorban Észak-Afrika felé és onnan később Olaszország irányába. Látja is az összes EU vezető ezt, ezért is tárgyalt a német és francia vezetés Putyinnal minap majd másfél órát. Az orosz elnök beszélt, beszélt, de igazán a “tutit” Erdogan elnökön keresztül mondta el, miszerint ha megszüntetik Oroszország ellen a gazdasági embargókat akkor nem lesz tengeri blokád és élelmiszerhiány." - jegyezte meg.
"Mint látható a katonai csapások utáni gazdasági zsarolás mai világunk egyik megszokott nyomásgyakorlási formája… Mit lehet tenni? A szakértők egy része az új Harpoon tengeri rakétáktól várja a megoldást. Igen pl. Dánia adott Kijevnek több tucatnyit, de ezek az eszközök max 150 km-en belül alkalmazhatók sikeresen magas százalékos támadási aránnyal. Magyarán az orosz haditengerészet messzebb hajózik az ukrán partoktól és a támadó eszközök vagy nem érik el őket, vagy bőven marad idő ellenük védekezni. Az amit itthon is olvastam, hogy az egész Fekete-tengeri orosz flottát megpróbálja elsüllyeszteni Ukrajna, NATO vagy USA segítséggel egyszerűen fantazmagória. Közel két tucat orosz hadihajó, négy tengeralattjáró elpusztítása el is hozná a harmadik világháborút. Mint ahogy az is utópia, hogy második világháborús konvojok mintájára majd jönnek a nagy hajók és elviszik biztonságosan a termést a világban oda ahova kell. Egyrészt ki biztosítaná a haditengerészeti támogatást a konvojoknak, másrészt ha valaki vállalná is, tényleg megütközne Oroszországgal ha szükséges? Nos, ismét van egy patthelyzet amit ebben a pillanatban még nem tudom hogyan gondol megoldani a világ, de az óra nagyon ketyeg." - írta elemzésében Tarjányi Péter.
Eközben hajnalra megszületett a hatodik szankciós csomag az EU részéről ami fájni fog Oroszországnak, de ismét nem “holnap”.
A harcok folytatódnak, Oroszország nem adott fel semmit támadó gondolataiból és egyre inkább látszódik, hogy ez a konfliktus amit eleinte sokan “lokális” válságnak mondtak, az egész bolygóra hatással van így egyre fontosabb a háború mielőbbi zárása. "Tudnunk kell mindkét fél az állandó győzelmi csinnadratta ellenére fárad, és továbbra is azt gondolom legkésőbb nyár végére tárgyalóasztalhoz ülnek a felek. Addig azonban dörögni fognak a fegyverek és a háború “kutyái” szabadon marhatják egymást" - összegzett Tarjányi.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: