Tarjányi Péter író és biztonságpolitikai szakértő szerint minden médiahírrel ellentétben Vlagyimir Putyin orosz elnök komoly bejelentést tett. Az elemző ezt annak ellenére állítja, hogy Putyin nem hirdetett győzelmet és nem rendelt el általános mozgósítást.
Tarjányi szerint amit megtudhattunk:
- Oroszország politikai vezetése egységes döntést hozott február 24.-én amikor megtámadta Ukrajnát
- A most folyó műveleteket honvédő harcként látják és így kívánják az orosz nemzetet mobilizálni.
- A Kreml nem gondol tárgyalásra, békekötésre. A harc a “nácik” és a Nyugat ellen folyik és "az orosz nemzetnek szent küldetése a háborút folytatni.
- Putyin nem jelentett be általános mozgósítást, mert nincs rá szükség. Ez azt is jelenti, hogy jelen helyzetben Oroszország rendelkezésére álló katonai erők - Ukrajna NATO támogatása ellenére - elégségesek a háború orosz győzelemmel történő zárasához.
- Nincs megtorpanás, Oroszország győzni akar és a háború folytatódni fog.
A szakértő álláspontja szerint a fenti állítások azt mutatják Moszkvát a gazdasági szankciók, a veszteségek nem érdeklik, nem érzi vereség közeli helyzetben magát és ez tartós, hosszú konfliktust jelent. Ukrajnának minden erőforrását csatasorba kell állítania, mert ezt a háborút az nyeri akit tovább bírja a harcot - jegyezte meg.
Tarjányi szerint a harcok valójában állnak: Izjum, Harkiv Herszon térségében egyfajta "iszapbirkózás" zajlik és nem lehet időleges “győztest” hirdetni. "Az iszap szó használata nem véletlen részemről, mivel a térség totális sártenger, és ez kifejezetten segíti az ukrán védelmet. De nem sokáig, mivel május végére felszárad a terület túlnyomó része és akkor elindul Oroszország nyári hadjárata" - tette hozzá-
Jól látható, hogy Dél-Ukrajnában Odessza kiemelten fontos inváziós célpont. Az elkövetkező hetekben Moszkva megpróbálja elfoglalni. Egyfajta támadás előkészítés zajlik a Kreml részéről, ami jelezhet szárazföldi vagy a tenger felől partraszállási műveletet is, illetve a kettő kombinációját - véli Tarjányi.
Kiemelte: egész Ukrajna légitámadási szempontból most már célterület. az orosz hadsereg lassú felőrlő taktikát alkalmaz.
"Moszkvát nem érdekli mit mondanak róla, nem érdekli a nyugati politikusok Ukrajnába látogatása, nem érdeklik az emberi jogok, nem érdekli más csak Ukrajna legyőzése. Az ilyen katonai stratégiánál nem napokban, hetekben számolnak a vezetők, hanem hónapokban vagy akár években" - írta Tarjányi.
A szakértő szerint az embargó az év utolsó negyedében jelentkezik valamilyen szinten fájón Moszkvának. "A gáz és olajszankció nagyot ütne Putyinon - különösen az olaj - de ebben nincs egyetértés az EU országai között, illetve ha lenne is, akkor is a szankció csak hónapok múltán lépne életbe ami forró, háborús nyarat jelent Kijevnek" - tette hozzá.
Ahogyan Tarjányi fogalmazott: Ukrajna, Oroszország mellett az EU is a sárban küzd a háború okozta gazdasági problémák miatt. Magyarországon az olaj tartalékok 180 napra elegendőek és egyébként olyan pénzügyi tartalékokkal rendelkezik a MOL, hogy benzinár csökkentést is be lehetne vezetni, de egyelőre a rögzített ár marad.
A hadifelszerelés tovább áramlik Ukrajnába emellett az ukrán hadsereget képzik az új eszközök használatára Lengyelországban, Németországban, Kanadában és az a USA-ban. "Ez nyilván egyre inkább nem fog tetszeni a Kremlnek. Mint ahogy az sem, hogy egyre több esetben derül ki a sikeres ukrán támadások mögött az USA hírszerzése áll. Mindkét történés miatt hamarosan lesz orosz válasz, ami nem nyílt fegyveres válaszcsapással fog történni, hanem egyéb pl. hírszerzési piszkos módszerekkel." - írta Tarjányi.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: