Ugrás a fő tartalomra

Szakértő: minden médiahírrel ellentétben Vlagyimir Putyin komoly bejelentést tett

Tarjányi Péter író és biztonságpolitikai szakértő szerint minden médiahírrel ellentétben Vlagyimir Putyin orosz elnök komoly bejelentést tett. Az elemző ezt annak ellenére állítja, hogy Putyin nem hirdetett győzelmet és nem rendelt el általános mozgósítást.

Tarjányi szerint amit megtudhattunk: 

  1. Oroszország politikai vezetése egységes döntést hozott február 24.-én amikor megtámadta Ukrajnát
  2. A most folyó műveleteket honvédő harcként látják és így kívánják az orosz nemzetet mobilizálni.
  3. A Kreml nem gondol tárgyalásra, békekötésre. A harc a “nácik” és a Nyugat ellen folyik és "az orosz nemzetnek szent küldetése a háborút folytatni.
  4. Putyin nem jelentett be általános mozgósítást, mert nincs rá szükség. Ez azt is jelenti, hogy jelen helyzetben Oroszország rendelkezésére álló katonai erők - Ukrajna NATO támogatása ellenére - elégségesek a háború orosz győzelemmel történő zárasához.
  5. Nincs megtorpanás, Oroszország győzni akar és a háború folytatódni fog. 

A szakértő álláspontja szerint a fenti állítások azt mutatják Moszkvát a gazdasági szankciók, a veszteségek nem érdeklik, nem érzi vereség közeli helyzetben magát és ez tartós, hosszú konfliktust jelent. Ukrajnának  minden erőforrását csatasorba kell állítania, mert ezt a háborút az nyeri akit tovább bírja a harcot - jegyezte meg. 

Tarjányi szerint a harcok valójában állnak: Izjum, Harkiv Herszon térségében egyfajta "iszapbirkózás" zajlik és nem lehet időleges “győztest” hirdetni. "Az iszap szó használata nem véletlen részemről, mivel a térség totális sártenger, és ez kifejezetten segíti az ukrán védelmet. De nem sokáig, mivel május végére felszárad a terület túlnyomó része és akkor elindul Oroszország nyári hadjárata" - tette hozzá-

Jól látható, hogy Dél-Ukrajnában Odessza kiemelten fontos inváziós célpont. Az elkövetkező hetekben Moszkva megpróbálja elfoglalni. Egyfajta támadás előkészítés zajlik a Kreml részéről, ami jelezhet szárazföldi vagy a tenger felől partraszállási műveletet is, illetve a kettő kombinációját - véli Tarjányi. 

Kiemelte: egész Ukrajna légitámadási szempontból most már célterület. az orosz hadsereg lassú felőrlő taktikát alkalmaz. 

"Moszkvát nem érdekli mit mondanak róla, nem érdekli a nyugati politikusok Ukrajnába látogatása, nem érdeklik az emberi jogok, nem érdekli más csak Ukrajna legyőzése. Az ilyen katonai stratégiánál nem napokban, hetekben számolnak a vezetők, hanem hónapokban vagy akár években" - írta Tarjányi

A szakértő szerint az embargó az év utolsó negyedében jelentkezik valamilyen szinten fájón Moszkvának. "A gáz és olajszankció nagyot ütne Putyinon - különösen az olaj - de ebben nincs egyetértés az EU országai között, illetve ha lenne is, akkor is a szankció csak hónapok múltán lépne életbe ami forró, háborús nyarat jelent Kijevnek" - tette hozzá. 

Ahogyan Tarjányi fogalmazott: Ukrajna, Oroszország mellett az EU is a sárban küzd a háború okozta gazdasági problémák miatt. Magyarországon az olaj tartalékok 180 napra elegendőek és egyébként olyan pénzügyi tartalékokkal rendelkezik a MOL, hogy benzinár csökkentést is be lehetne vezetni, de egyelőre a rögzített ár marad. 

A hadifelszerelés tovább áramlik Ukrajnába emellett az ukrán hadsereget képzik az új eszközök használatára Lengyelországban, Németországban, Kanadában és az a USA-ban. "Ez nyilván egyre inkább nem fog tetszeni a Kremlnek. Mint ahogy az sem, hogy egyre több esetben derül ki a sikeres ukrán támadások mögött az USA hírszerzése áll. Mindkét történés miatt hamarosan lesz orosz válasz, ami nem nyílt fegyveres válaszcsapással fog történni, hanem egyéb pl. hírszerzési piszkos módszerekkel." - írta Tarjányi.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON:

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Megfoszthatják az ukrán állampolgárságtól azokat a férfiakat, akik a hadiállapot idején hagyták el Ukrajnát

Azokat az ukrán férfiakat, akik a hadiállapot idején elhagyták az országot, és 30 napon belül nem tértek vissza Ukrajnába, megfoszthatják állampolgárságuktól. A törvénytervezetet már benyújtották a Legfelsőbb Tanács elé - írta az RBK-Ukrajina hírportál . A határozat azokat a személyeket érintené, akik alapos indok nélkül távoztak és nem tértek vissza Ukrajnába. Ezt az intézkedést kiterjesztik az Oroszországba távozottakra is. Jelenleg a következő kategóriába tartozó férfiak elhagyhatják az országot: Akik egészségügyi okok miatt alkalmatlan katonai szolgálatra, s ezt a hadkiegészítő parancsnokságon kapott okmánnyal igazolni is tudja. Életvitelszerűen külföldön élnek (útlevelében rendelkezik pecséttel az állandó lakcímről vagy „Konzuli regisztrációra elfogadva” – jelöléssel a diplomáciai képviselettől). Külföldön végzi tanulmányait (szakiskolában, felsőoktatási intézményben), s ezt igazolni is tudja. Ha azon ellenőrzőcsoport tagja, mely részt vesz a külföldön tartózkodó gyerekek helyzeté

Ma éjféltől háborús veszélyhelyzetet hirdetnek ki Magyarországon

A kormány az alaptörvényben biztosított jogával élve ma éjféltől kihirdeti a háborús veszélyhelyzetet - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Facebookon közzétett videóban. "A ma esküt tett kormány azonnal megkezdte a munkáját. Egyetlen percet sem vesztegettünk, mert a szomszédunkban háború zajlik. Egy olyan háború, amelynek még senki sem látja a végét" - fogalmazott a kormányfő. Orbán Viktor hangsúlyozta: ez a háború folyamatos veszélyt jelent Magyarországra, kockára teszi a fizikai biztonságunkat és veszélyezteti a gazdaság és a családok energiaellátását és anyagi biztonságát is. "Látjuk, a háború és a brüsszeli szankciók hatalmas gazdasági felforduláshoz és drasztikus áremelkedésekhez vezettek. A világ egy gazdasági válság küszöbén áll. Magyarországnak ebből a háborúból ki kell maradnia és meg kell védenie a családok anyagi biztonságát" - jelentette ki a miniszterelnök. Orbán Viktor szerint ehhez mozgástérre és azonnali cselekvőképességre van szüksé

Megpróbálták megölni Vlagyimir Putyint

Vlagyimir Putyin orosz elnököt az Ukrajna ellen indított háború kitörése után meg akarták gyilkolni - állítja Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője "Nem is olyan régen merényletet kíséreltek meg ellene, mint mondják, a Kaukázus képviselői. Ez nem nyilvános információ. Teljesen sikertelen próbálkozás volt, de tényleg megtörtént... Kb. 2 hónapja" - mondta el Budanov az Ukrajinszka Pravda hírportálnak adott interjújában. Az ukrán katonai hírszerzés vezetője szerint Vlagyimir Putyin zsákutcába került, mert az Ukrajna elleni háborút sem megállítani, sem megnyerni nem tudja. Kiemelte: ahhoz hogy véget vessen a háborúnak, el kellene ismernie, hogy "Oroszország egyáltalán nem olyan erős és nagyszerű állam, mint amilyennek lefestette".  A hírszerzési főnök aláhúzta, hogy Ukrajna addig fog harcolni, amíg az összes orosz csapatot "ki nem kergeti" a területéről. Értésre adta, hogy ebbe beleérti a Donyec-medence egészének és a Krím félszigetnek a vissz

Belügyminisztérium: a behívóosztások törvénytelenek

Ukrajnában többen is panaszkodnak, miszerint a hadkiegészítő parancsnokságok tömegesen osztják a behívókat tapasztalatlan és motiválatlan férfiaknak, ami csak ront a helyzeten. A Belügyminisztériumnál úgy vélik, a mozgósításnak minőségesnek kell lennie, s nem a mennyiség számít - tudatta a Kárpát.in.ua. A helyzetről Viktor Andrusziv belügyminiszteri tanácsos nyilatkozott az ukrán 24-es csatornának. A szakértő hangsúlyozta, Ukrajnának van elegendő forrása, azonban meg kell érteni, hogy azoknak a csapatoknak, amelyek az első napok óta harcolnak, pihenésre van szüksége. „Rotációt kell végeznünk, mert az emberek lelkileg sem bírják elviselni ezt a leterheltséget” – mondta Andrusiv. Megjegyezte, hogy valójában van elég fegyver és egyenruha. „Van elég tartalékos is, de van egy probléma: helyre kell állítani a rendet a hadkiegészítő parancsnokságokon” – mondta a miniszter tanácsadója. „Nem lehet mindenkit sorban behívni […] Ezek a behívóosztások törvénytelenek, hiszen a helyzetet nem ismerve

Nem lehet elfogadni az ukrán állampolgárság megvonásáról szóló törvényjavaslatot

A képviselők visszavonták aláírásaikat, ezért a Legfelsőbb Tanács nem fogja vizsgálni a 7381. számú törvénytervezetet, amely elfogadása esetén állampolgárság-megvonással büntetné a mozgósítás elől külföldre távozó férfiakat – adta hírül az rbc.ua hírportál szombaton Olha Szovhirja, a parlament alkotmánybírósági megbízottja Telegram-csatornájára hivatkozva. A Kárpát.in.ua hírportál szerint Szovhirja közölte: „nem fogják vizsgálni a parlamentben a napokban bejegyzett 7381. számú törvénytervezetet, amely az állampolgárság megvonásával büntetné a mozgósítás elől külföldre távozókat.” Mint jelezte, a képviselők visszavonják aláírásukat a törvényjavaslat alól. „Hogy miért nem lehet elfogadni a törvényjavaslatot, elmagyaráztam a kollégáimnak. Az egyensúly helyreállt a társadalmi elvárás és az alkotmány között” – mutatott rá Olha Szovhirja. KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON:

Fontos kérdés - Átléphetik-e a határt az alkalmatlanná nyilvánított hadkötelesek?

Sokan tapasztalhatják, hogy bár orvosi igazolással rendelkeznek a katonai szolgálatra való alkalmatlanságról, mégsem léphetik át az államhatárt. Az ilyen típusú orvosi igazolás, az úgynevezett „fehér jegy” az állampolgár szolgálati alkalmasságának, mozgósíthatóságának kategóriáját is tartalmazza - írta a Kárpátalja ma. A Katonai Orvosi Bizottság a következő kategóriákat határozza meg: korlátozottan alkalmas katonai szolgálatra; békeidőben katonai szolgálatra alkalmatlan, hadiállapot idején korlátozottan alkalmas; katonai szolgálatra alkalmatlan, a katonai nyilvántartásból kizárható. A jelenleg érvényben lévő haditörvény értelmében az első két kategóriába tartozó személyek behívhatóak az általános mozgósítás során. Kizárólag azok az állampolgárok mentesülnek a mozgósítás alól, akik a „katonai szolgálatra alkalmatlan, a katonai nyilvántartásból kizárható” kategóriába tartoznak. A toborzás során figyelembe veszik a fogyatékkal élők egészségügyi állapotának sajátosságait. A Katonaorvosi

Szijjártó visszaszólt Zelenszkijnek

Magyarország ezután is segíteni fog Ukrajnának - írta a külgazdasági és külügyminiszter szerdai Facebook-bejegyzésében. Szijjártó Péter úgy fogalmazott, ha mindaz, amit Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Davosban mondott, ukránul azt jelenti, hogy: "köszönjük nektek magyarok, hogy befogadtatok több mint 720 ezer menekültet, köszönjük, hogy ellátjátok őket, köszönjük, hogy munkát adtok nekik, köszönjük, hogy felajánlottátok 130 ukrán gyerek gyógykezelését, köszönjük, hogy felajánlottátok a sebesült ukrán katonák kórházi ellátását, köszönjük, hogy 1000 ukrán fiatalnak készek vagytok ösztöndíjat adni, köszönjük hogy készen álltok egy iskolánk, valamint egy óvodánk újjáépítésére, és köszönjük, hogy segítetek a belső menekültek elszállásolásában!", akkor "a válaszunk az, hogy szívesen és ezután is segíteni fogunk!" Szijjártó Péter arra reagált, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bírálta szerdán Magyarországnak azt az álláspontját, amely szerint nem hajlandó támogatni a