A német kormány az ukrán menekültek hosszan tartó németországi tartózkodására számít, még a háború végét követően is - jelentette ki a német belügyminiszter és a német munkaügyi tárca vezetője.
Nancy Faeser belügyminiszter és szociáldemokrata párttársa, Hubertus Heil munkaügyi miniszter erről egy menekültszálláson beszélt Berlinben.
Katja Kipping, a berlini városvezetés - a kormányzó szociáldemokratáktól balra álló Baloldal (Die Linke) - szociális ügyekkel foglalkozó szenátora pedig nem zárta ki, hogy ismét jelentősen emelkedhet az ukrán háborús menekültek száma a német fővárosban. Kipping szerint jelenleg naponta mintegy ötszázra apadt az érkezők száma, de mint fogalmazott - "számolniuk kell azzal, hogy mindez bármely pillanatban ismét ugrásszerűen megnövekedhet".
"Mindez a háború fejleményeitől", illetve a más befogadó államokban, így például Lengyelországban kialakuló helyzettől is függ - tette hozzá. Hangsúlyozta azt is, hogy "ha a lengyel kormány jelentősen csökkenti a szociális juttatásokat, az például olyan folyamatokhoz vezethet, hogy a számok július elsejével ismét növekedhetnek".
A német belügyminiszter úgy vélte, hogy nem lehet ugrásszerű növekedésre számítani, tekintettel arra, hogy Lengyelország teljes körű hozzáférést biztosít az ukrán menekülteknek a munkaerőpiacához és a társadalombiztosítási rendszeréhez. Faeser mindemellett felhívta a figyelmet arra, hogy a háború menete kiszámíthatatlan és eddig több, mint 850 ezer ukrán háborús menekültet regisztráltak Németországban. Hozzáfűzte, hogy sokan közülük már visszatértek hazájukba.
A német munkaügyi miniszter azt fejtegette, hogy a menekültek integrációja "hatalmas lépésekkel halad előre". "Még ha a háború hamarosan véget is érne és tűzszünetet kötnének, a pusztítás olyan mértékű lesz, hogy sokak visszatérése rövid időn belül egyszerűen nem valószínű" - mondta Heil, hozzátéve, hogy ezért még hosszabb ideig szükség lesz a nagylelkűségre Németországban.
(MTI)
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: