Az Európai Bizottság a tagjelöltséggel kapcsolatban Ukrajnának átadott dokumentumban jelezte, fenntartja a státusz megvonásáról szóló döntés lehetőségét abban az esetben, ha Ukrajna nem teljesíti a vállalt kötelezettségeit - írts a Jevropejszka Pravda ukrán hírportál nyomán a 444.hu. A lap állítja, hasonló álláspontot korábban nem rögzített ilyen formában az Európai Unió a tagságra aspiráló más államok esetében. Brüsszel azonban most Moldova és Ukrajna esetében is ehhez az eszközhöz folyamodott – mégpedig utóbbi különleges helyzete miatt.
„Brüsszel lényegében azt mondta, Ukrajna nincs felkészülve arra, hogy tagjelölt legyen, mégis megkapja ezt a státuszt – írja a Jevropejszka Pravda. – De ezzel egyidejűjeg felhívja a figyelmet azokra a 7 különböző területet érintő reformokra, amelyeket nemhogy a csatlakozás, hanem a tagjelöltség érdekében is végre kell hajtani. Brüsszel fenntartja magának a jogot, hogy bármelyik pillanatban visszavonja az ajánlatát Ukrajnától, illetve a feltételek teljesítése esetén jóváhagyja, hogy a tagjelöltek eggyel előrébb lépjenek.”
Az Európai Bizottság ezzel együtt nem jelölt meg olyan dátumot, ameddig az ukránoknak bizonyítaniuk kell, hogy képesek a szóban forgó gazdasági, igazságügyi, politikai, korrupcióellenes, stb. reformok végrehajtására. Az első értékelésekre ezzel összefüggésben legkorábban 2022 végén kerülhet sor, ám ha a háborús cselekmények nem állnak le addig, akkor ezt a határidőt meghosszabbíthatják a cikk szerint.
Ursula von der Leyen, a brüsszeli testület elnöke pénteken jelebtette be, hogy az Európai Bizottság azt ajánlja a tagállami kormányokat tömörítő tanácsnak, hogy adja meg a tagjelölti státust Ukrajnának azonban ehhez további feltételeket kell még teljesítenie - számolt be korábban az MTI.
Az elnök elmondta: a bizottság Ukrajna csatlakozási kérelmét a koppenhágai kritériumok alapján körültekintően értékelte. Véleménye szerint, Ukrajna egyértelműen bizonyította elkötelezettségét az európai uniós értékek iránt, az ország évek óta az ország fokozatosan közeledik az EU-hoz.
"Ukrajnát mint tagjelölt országot kell üdvözölnünk, ez azon a felismerésen alapul, hogy jó munkát végeztek, de még nagyon sok tennivaló van hátra" - hangsúlyozta von der Leyen. Mint mondta, 2016 óta az EU-nak társulási megállapodása van Ukrajnával, és annak keretein belül az ország 70 százalékban átültette az uniós szabályokat, szabványokat és normákat. "Ennek alapján a bizottság azt ajánlja, hogy Ukrajna kapjon lehetőséget arra, hogy az Európai Unió tagjává váljon. A tagjelölti státust azzal a feltétellel kell megadni, hogy számos területen további lépéseket tesz"- tette hozzá.
A bizottság sajtóközleménye szerint, a testület úgy látja, Ukrajna összességében előrehaladást ért el a demokráciát, a jogállamiságot, az emberi jogokat, valamint a kisebbségek tiszteletben tartását és védelmét garantáló intézmények stabilitását illetően. Makrogazdasági teljesítménye erős, és számos területen fokozatosan közeledett az uniós joganyag lényeges elemeihez.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: