Ukrajnában a jövedelmek a háború alatt jelentősen csökkentek, az előrejelzések alapján a reálbérek emelkedése várhatóan mérsékelt lesz - számolt be az RBK-Ukrajina hírportál az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) inflációs jelentésére hivatkozva.
Az NBU előrejelzése szerint 2022-ben a nominális, azaz névleges bérek összességében 12 százalékkal, reálértéken (inflációval kiigazítva) pedig 27 százalékkal csökkennek.
"A jövőben, ahogy a gazdaság helyreáll és a munkaerő-kereslet élénkül, a nominálbérek gyorsan emelkedni fognak, és már 2023-ban meghaladják a háború előtti szintet. Az inflációs folyamatokat figyelembe véve azonban a reálbérek 2024 végén még mindig a háború előtti szint alatt lesznek" - áll a jelentésben.
Az NBU operatív felmérései szerint a cégek igyekeznek kifizetni a béreket, néhányan közülük még akkor is teljesítik a kifizetéseket vagy anyagi segítséget nyújtottak, ha az cég leállt.
A harci cselekmények miatt azonban a vállalatok egyre gyakrabban bocsátanak el alkalmazottakat, és többnyire nem tudják kifizetni a háború előtti béreket. A nagyvállalatok, különösen a nemzetközi vállalatok között túlsúlyban vannak azok, amelyek teljes egészében kifizették a munkabéreket. "Azonban még ezek a vállalatok is optimalizálják személyzeti költségeiket. A kis- és középvállalkozások körében kisebb a fenntarthatóság, ezért több az elbocsátás és a bércsökkentés" - jegyezte meg az NBU.
Az Ukrán Nemzeti Bank szerint a munkaerőpiacon a keresletet meghaladó jelentős túlkínálat a várható bérek csökkenését is okozza, a gyorsuló infláció ellenére. Különböző felmérések szerint a magánszektorban a bérek csökkenése májusban a háború előtti szinthez képest 25-50 százalék között mozgott. A közszférában valamivel jobb a helyzet. Emellett a munkajövedelem kiesését részben a szociális juttatások, a megnövekedett nyugdíjak és a hadseregnek fizetett bérek jelentős növekedése kompenzálta.
Kisokos - Mi a nominális és a reálbér?
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: