Oroszország ukrajnai inváziója a támadást követő első negyedévben négy évvel vetette vissza az orosz gazdaságot, a történelem egyik leghosszabb recesszióját okozva - írta a Bloomberg.
Oroszország gazdasága, amely 2022 elején még lendületben volt, a második negyedévben zsugorodásba fordult. A bruttó hazai termék egy év után először zsugorodott: 4,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
"A gazdaság négy évnyi növekedést fog levetkőzni, és a második negyedévben visszatér a 2018-as szintre. Arra számítunk, hogy a negyedik negyedévben lassul a zsugorodás, mivel a lágyabb monetáris politika támogatja a keresletet. A gazdaság azonban 2023-ban további 2 százalékot veszít, mivel az európai energiaipari tilalom nyomást gyakorol az exportra" - mondta Alekszandr Iszakov orosz közgazdász.
A háború miatt bevezetett nemzetközi szankciók megzavarták a kereskedelmet és megbénították az olyan iparágakat, mint az autóipar, miközben a fogyasztói kiadások csökkentek.
Bár a gazdaság visszaesése még nem olyan meredek, mint amitől kezdetben tartottak, a központi bank előrejelzése szerint a visszaesés a következő negyedévekben súlyosbodni fog, és csak a jövő év második felében számít fellendülésre.
"A válság nagyon egyenletes pályán fejlődik. A gazdaság legjobb esetben is 2023 közepére éri el a mélypontját" - mondta Jevhen Suuvorov, a CentroCredit Bank vezető oroszországi közgazdásza.
Az orosz jegybank tőkeellenőrzés bevezetésével és a kamatlábak erőteljes emelésével intézkedéseket hozott a piaci és árfolyam-zavarok megfékezésére.
A fiskális ösztönzők és az elmúlt hónapok többszöri monetáris politikai lazításai szintén elkezdték kifejteni hatásukat, ami tompította a nemzetközi szankciók hatását. Az olajtermelés fellendülőben van, és a háztartások kiadásai a stabilizálódás jeleit mutatják.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: