Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója a Twitteren bejelentette, hogy Kijev elkezdte a kiürítési útvonalak kidolgozását az Oroszország által még 2014-ben önkényesen elcsatolt Krím félszigetről.
"Egyértelmű, hogy Ukrajna számára az állampolgárok élete abszolút prioritás. Ezért már dolgozunk kiürítési útvonalakon a megszállt Krím azon lakosai számára, akik a félsziget felszabadításának idejére szeretnék elhagyni a területet" - írta.
Podoljak addig is arra kérte a félsziget összes lakosát, hogy maradjanak távol a katonai létesítményektől és ellenőrizzék, hol vannak biztonságot nyújtó óvóhelyek.
Az Ukrajinszka Pravda emlékeztetett arra, hogy az utóbbi időben a Krím félszigeten egyre gyakoribbakká váltak a robbanások Szimferopolban, Szevasztopolban, Bahcsiszarájban, valamint Dzsankoj, Alupka és Jevpatoria közelében.
Petro Andrjusenko, az Azovi-tenger partján fekvő, Donyeck megyei Mariupol polgármesterének tanácsadója arról adott hírt, hogy "éhséglázdás" tört ki az orosz megszállás alá került városban, amikor a Nemzetközi Vöröskereszt megpróbálta leállítani az élelmiszer-segélyek kiosztását a túl nagy létszámban összegyűlt tömeg miatt. "Tekintettel arra, hogy nem érkezik humanitárius segély a megszállóktól, sokak számára az egyetlen élelemforrás a vöröskereszt humanitárius segélyei. A túl nagy tömeg miatt azonban a vöröskereszt megpróbálta leállítani a kiosztást, ami igazi lázadást váltott ki" - írta kedden a Telegramon.
Közben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök fogadta Kijevben Rafael Grossit, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatóját - számolt be az Interfax-Ukrajina hírügynökség az ukrán elnök sajtószolgálatára hivatkozva.
A NAÜ vezetője a mostanit megelőzően április végén járt Ukrajnában. Grossi most a NAÜ-nek azt a küldöttségét vezeti, amely az orosz megszállás alá került zaporizzsjai atomerőművet készül felkeresni. A misszióban 14 szakértő kapott helyet Lengyelországból, Litvániából, Kínából, Szerbiából, Franciaországból, Olaszországból, Mexikóból, Albániából, Jordániából és Észak-Macedóniából - írta az MTI.
Zelenszkij a találkozó előtt kijelentette: Ukrajna érdekelt abban, hogy a NAÜ missziója eljusson a zaporizzsjai atomerőműhöz. Az államfő hangsúlyozta, hogy Kijev bízik a NAÜ szakembereiben, ugyanakkor elvárja, hogy ne pusztán csak ellenőrizzék a helyzetet a nukleáris létesítményben, hanem szülessenek stratégiai döntések a látogatás eredményeként. "Az állomás ukrán tulajdonban van, és ukrán szakemberek irányítják" - szögezte le. Hangoztatta, hogy "sürgősen mihamarabb mentesítsék a fegyverektől az erőművet, vonjanak ki onnan minden orosz katonát, távolítsák el a létesítményből a robbanóanyagokat, és mindenfajta fegyvert. Hozzátette, hogy az erőműnek ismét az ukrán állam ellenőrzése alá kell kerülnie.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: