Az amerikai és az orosz hírszerzés vezetőinek hét eleji ankarai egyeztetése kulcsszerepet játszik a kontrollálatlan eszkaláció megelőzésében az ukrajnai háborúban - mondta Recep Tayyip Erdogan török elnök telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnöknek pénteki török közlés szerint.
A török államfői hivatal kommunikációs igazgatósága azt közölte: Erdogan arra is felhívta orosz hivatali kollégája figyelmét, hogy az ukrajnai háború elhúzódása növeli a kockázatokat, amiért a diplomáciai találkozókat fel kell éleszteni.
A török vezető elégedettségét fejezte ki, amiért Putyin korábban felajánlotta, hogy földgázközpontot hoznak létre Törökországban. Egyúttal közölte az orosz elnökkel: embereik elvégzik a szükséges technikai, jogi és kereskedelmi műveleteket annak érdekében, hogy a közös célokat mihamarabb elérjék.
Erdogan megköszönte Putyinnak a konstruktív hozzáállást, amelyet a fekete-tengeri gabonaexportról szóló isztambuli megállapodás 120 nappal való meghosszabbítását illetően tanúsított. Végül pedig azt is megköszönte az orosz elnöknek, hogy részvétet nyilvánított a múlt vasárnapi isztambuli terrortámadás alkalmából - zárta sorait a török közlemény.
A moszkvai tájékoztatás szerint a felek méltatták a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok pozitív dinamikáját, valamint a jelentős közös projektek szisztematikus előmozdítását, többek között az atomenergia-ágazatban. Különös figyelmet fordítottak az orosz elnök által októberben előterjesztett és török partnere által támogatott kezdeményezésre, amelynek értelmében egy nagy gázközpontot kellene létesíteni Törökországban.
A két vezető korábban utasítást adott a részletek kidolgozására a központtal kapcsolatban, amelyen keresztül Oroszország át tudná irányítani a gáztranzitot a felrobbantott Északi Áramlatok felől a Fekete-tenger térségébe és Törökországba.
Erdogan úgy látja: Európa Törökországon keresztül kaphatná az orosz gázt. Fatih Donmez török energiaügyi miniszter azt mondta, hogy a projekt keretében a gázelosztó az ország európai részén, Trákiában lenne.
A Törökországban felhasznált gáz mintegy 44 százaléka Oroszországból származik.
(MTI/Fotó: Getty Images)KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: