Az Európai Unió már hétfőn, vagy a következő napokban megállapodhat az Oroszországgal szembeni kilencedik szankciós csomagról, amely jelentősen fokozni fogja a Moszkvára nehezedő nyomást - jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn.
Josep Borrell a tagországok külügyminisztereinek brüsszeli tanácskozását megelőzően közölte, a szankciós csomagnak még vannak tisztázandó pontjai, azonban legalább kétszáz személyt és szervezetet, három további orosz bankot céloznak meg, korlátozni fogják Oroszország hozzáférését a külföldi gyártású drónokhoz, exportkorlátozásokat vezetnek be a kettős felhasználású, azaz a polgári mellett a katonai célokra is használható termékekre, valamint az orosz energia- és bányászati szektort érintik.
Az uniós diplomácia vezetője közölte, a külügyi tanács hétfői ülésén újabb, nagyon szigorú szankciókat vethet ki iráni felelősökkel szemben az emberi jogok megsértése, valamint az Oroszországnak szállított drónok ügyében.
A tanács november közepén döntött megszorító intézkedések bevezetéséről Mahszá Amíni fiatal iráni nő letartóztatás utáni haláláért, illetve az eset miatt kirobbant tüntetések véres elfojtásáért felelősökkel szemben. Az EU továbbá szankciókkal sújtott az Ukrajna elleni háborúban használt drónok fejlesztéséért és szállításáért felelős embereket és szervezeteket. Borrell ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: Iránnak meg kell értenie, hogy az Európai Unió nagyon határozottan elítéli az ukrajnai háború támogatását, az emberi jogokért küzdők nemrégiben végrehajtott kivégzését, és mindent meg tesz az iráni nők, valamint a békés tiltakozások résztvevőinek támogatásáért.
Teljes egyetértés várható az Oroszországgal szemben az ukrajnai háború miatt bevezetendő kilencedik európai uniós szankciós csomag ügyében - mondta az osztrák külügyminiszter hétfőn.
Alexander Schallenberg a Deutschlandfunk német országos közszolgálati rádiónak elmondta: arra számít, hogy még az uniós állam-, illetve kormányfőket összefogó Európai Tanács csütörtöki ülése előtt sikerül megállapodásra jutni a kilencedik szankciós csomagról.
Az Oroszország Ukrajna elleni háborújával kapcsolatban folytatott magyar kormányzati politikával összefüggésben hozzátette: az utóbbi hónapokban azt lehetett tapasztalni, hogy "voltak ugyan viták a magyar oldalon", de "a magyar kollégák mégis minden egyes alkalommal beleegyeztek" az egyes szankciós csomagok bevezetésére tett javaslatokba.
"Ugyanerre számítok ennél a csomagnál is" - mondta a jobbközép Osztrák Néppárt (ÖVP) politikusa.
Ugyanakkor a magyar "vétófenyegetésekkel" kapcsolatban kialakult egy "nehéz helyzet" is, de Ukrajna makrogazdasági támogatásának ügyében sikerült kidolgozni egy olyan megoldást, amelynek révén a tagállamok egyelőre "még Magyarország nélkül" segítik pénzügyileg az orosz támadás ellen védekező országot - fejtette ki Alexander Schallenberg.
A jogállamiság magyarországi helyzetéről szólva aláhúzta, hogy ha az EU a közösség egész berendezkedését, életmódját érintő "rendszerszintű konfliktusban" áll a nemzetközi porondon olyan szereplőkkel, mint Oroszország és Kína, akkor meg kell őriznie a konfliktusban érintett kérdésekkel kapcsolatos hitelességét.
Ezért Ausztria elfogadja az Európai Bizottság vonatkozó javaslatait - jelentette ki az osztrák diplomácia vezetője. (MTI)
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: